Dr. Leyrer Richárd, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) alelnöke szerint lassan a nem olimpiai sportágak is számíthatnak arra, hogy jelentős állami támogatást kapnak, legalábbis az eredmények erre predesztinálják.


„A sportban általában két alkalommal van probléma: ha van pénz, és ha nincs pénz. Mi megtapasztaltuk már azt, hogy milyen az, ha nincs pénz, és lelkesedésből, innovációból, valamint kreativitásból kell életben maradni, most azonban eljutottunk a lehetőségek határára” – mondja a MOB alelnöke.

 
Leyrer szerint a nem olimpiai sportágakban kiváló magyar eredmények születnek, legyen szó Világjátékokról, vagy világ- és Európa-bajnokságokról.

„Ezt a fantasztikus edzőknek, a szülői háttérnek és persze az odaadó fiatal versenyzőknek köszönhetjük. A magyar sportba három oldalról jön a pénz, az államtól, a szponzoroktól és a családoktól. Magyarországon kiemelten nagy támogatást kap a sport az államtól, érthető módon a nagy olimpiai műhelyek járnak ebben az élen. Viszont azt gondolom, hogy előbb vagy utóbb a nem olimpiai sportágakra is sor fog kerülni, mert hatalmas munka folyik itt is, fantasztikus eredményeket érnek el ezek a sportágak, és már évek óta Magyarország jó hírét viszik a világban. Arról nem is beszélve, hogy ezek a sportok le tudnak nyúlni a társadalom legmélyebb gyökereihez, és számos hátrányos helyzetű fiatal számára megteremtik a lehetőséget a kitörésre, erre pedig a társadalmai hasznossága miatt nem lehet nem odafigyelni. Hazai rendezésű világ- és Európa-bajnokságokon, a négyévente megrendezendő Világjátékokon, a Küzdősportok Világjátékán, valamint az összes világversenyen a mieink rendszeresen erőn felül teljesítettek. A hazai rendezésű eseményeknél – mint például a karate Eb, vagy az uszonyos és búvárúszó világbajnokságok – nem szabad megfeledkezni a világversenyek turisztikai vonzatairól sem.”

Leyrer Richárd elmondta, hogy a nem olimpiai sportágak irányítói, tehát ők maguk is tehetnek arról, hogy a remek eredmények ellenére nem örvendenek akkora népszerűségnek ezek a sportágak. "Nem a botrányokon keresztül szeretnénk a címlapokra kerülni, de az biztos, hogy jobban el kell tudni adnunk magunkat. Viszont a magyar közegben ez nem olyan egyszerű, nem elég csak jól szerepelni, mert Magyarország rendkívül olimpiacentrikus. Ma már a nem olimpiai sportágak is a Magyar Olimpiai Bizottság alá tartoznak, ezért bízom abban, hogy a figyelem egy kicsit jobban esik majd ránk is.”

Hozzátette: a MOB adott egy lehetőséget, hogy a Testnevelési Egyetemmel karöltve egy képzés induljon a nem olimpiai sportágakban, ennek az első tanéve rendkívül sikeres volt, 926-an jelentkeztek rá, az elméleti oktatás és a gyakorlati táborok után pedig több mint 500-an kaptak középfokú szakedzői papírt.