Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Világjátékok – Újabb magyar táncsportos kvóta

Világjátékok indulási jogot szerzett az Andrea Silvestri, Váradi Martina kettős. A többszörös magyar bajnok latin táncos duó így a wroclawi játékok után másodszor képviselheti a magyar színeket a Világjátékokon.

A spanyolországi Fene városa adott otthont a Világjátékok-kvalifikációnak, ahol Andrea Silvestri és Váradi Martina az ötödik helyen végzett, ezzel kvótát szerzett a birminghami játékokra.

Váradi Martina elmondta, idén már profiként versenyeznek. „Ebben a sportágban ez egy váltásnak számít, bízunk benne, hogy a legjobb formánkat tudjuk majd nyújtani a Világjátékokon. A vírushelyzet most már sokkal jobban engedi az utazásainkat, így egyszerűbb lesz a felkészülés és a versenyzés is.” – mondta a sporttáncos, aki hozzátette, a játékokig néhány nemzetközi versenyen lépnek parkettre, valamint a hazai közönség láthatja őket a márciusi magyar bajnokságon is.

Zsámboki Marcell, a Magyar TáncSport Szakszövetség elnöke kifejtette: a Világjátékok idei programján a táncsport összes szakterülete képviselteti magát. „A standard, latin, akrobatikus rock and roll és az olimpiai sportágként 2024-ben debütáló break is ott lesz Birminghamben. A már említett Andrea Silvestri, Váradi Martina kettős mellett a delegációt erősíti a 2021-es Rock and Roll Világbajnokságon kvalifikációt szerzett Bánhidi Dániel, Czetl Fanni párosunk is. A break szakterületen nagyon fiatal és tehetséges versenyzőink vannak, de az ő Világjátékok kijutását jelen pillanatban még nem valószínűsítjük.” – összegzett Zsámboki Marcell.

Világjátékok kvalifikációs latin verseny (a hatos döntő végeredménye):

  1. Gabriele Goffredo, Anna Matus (Moldova)
  2. Marius-Andrei Balan, Khrystyna Moshenska (Németország)
  3. Andrey Gusev, Vera Bondareva (Oroszország)
  4. Charles-Guillaume Schmitt, Elena Salikhova (Franciaország)
  5. Andrea Silvestri, Váradi Martina (Magyarország)
  6. Paul Moldovan, Cristina Tatar (Románia)
0 Tovább

Világjátékok – Birminghami indulásért táncol a magyar bajnok

Nem is kezdődhetett volna jobban a Magyar TáncSport Szakszövetség 2022-es éve. A 13-szoros magyar bajnok latin kettős, Andrea Silvestri és Váradi Martina a WDSF (Nemzetközi TáncSport Szövetség) világranglistán átvette a vezetést. A duó egyébként a hétvégén a Világjátékok kvalifikációért lép parkettre Spanyolországban.

Az egyesült államokbeli Birminghamben megrendezendő játékokra a La Corunában található Fene városában kerül sor.  

„A sok lemondással járó munka beérett, így méltán állhatnak a világ képzeletbeli dobogója tetején táncosaink.”- mondta Zsámoki Marcell, a Magyar TáncSport Szakszövetség (MTáSZ) elnöke.

Az MTáSZ az idei évre több nemzetközi táncverseny rendezésére adott be pályázatot a WDSF-hez, és a Nemzetközi Akrobatikus Rock And Roll Szövetséghez. A pályázatokat a napokban bírálják el. Reményeink szerint nagy eséllyel Magyarország rendezheti a Latin Világkupát, a Profi Latin Világbajnokságot, valamint az Akrobatikus Rock and Roll világversenyek közül is hazánkba kerül egy-egy korosztályos Világkupa és Európa-bajnokság rendezési joga. Természetesen a több évtizede Szegeden rendezendő Szőke Tisza Nemzetközi Táncverseny  és a szombathelyi Savaria Nemzetközi Táncverseny is megrendezésre kerül.” – számolt be mindezekről Zsámboki Marcell.

0 Tovább

TáncSport - Sikerek felnőtt és utánpótlás kategóriában

Remekeltek a magyar párosok Nagyszebenben! A Latin World Openen a Világjátékok 4. helyezett magyar latinpáros Andrea Silvestri és Váradi Martina bejutott a döntőbe és megnyerte a versenyt. A Nemzetközi Táncsport Szövetség Nagyszebenben rendezte meg a WDSF Latin-amerikai Táncok Világbajnokságát a junior ll korosztály részére.

Magyarországot a Claudius TSE versenyzői, Tóth István Aramisz - Lilly Cantineau páros képviselte, akik idén szeptemberben második magyar bajnoki címüket szerezték meg a szombathelyi Agora Művelődési és Sportházban megtartott Táncsport Magyar Bajnokságon.

A több, mint 30 országot és 55 párost felvonultató mezőnyben végül óriási harc folyt a döntőbe jutásért. A szombathelyi páros végig kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, így biztos résztvevői voltak a finálénak, ahol az előkelő vb 5. helyet szerezték meg. 

Zsámboki Marcell a Magyar TáncSport Szakszövetség elnöke elmondta, hogy büszke az utánpótlás korú versenyzőkre, akik jövőre már az ifjúsági korosztályban mérettetnek meg itthon és külföldön egyaránt. Moldovan Adrian Ovidiu az egyesület elnöke a helyszínen szurkolt Aramisznak és Lillynek, és beszámolója szerint a kimagasló eredmény a páros kitartó, alázatos és elszánt munkájának, valamint a tánc iránti feltétlen elkötelezett felkészülésének köszönhető. A juniorokat táncpedagógus szüleik Tóth Noémi és Tóth István készítették fel a versenyre.

0 Tovább

TáncSport – Világbajnoki címek és Eb-döntős hely

Kimagasló eredmények táncsportban. Megrendezték többek között a latintáncok Európa-bajnokságát, és az akrobatikus formációs világbajnokságon is győzteseket avattak, de sporttörténelmi dobogós helyet is ünnepelhetett a sportág.

Az ukrajnai Harkovban felnőtt páros kategóriában (Main Class Contact Style) Király Ádám és Mercs Gréta ezüstérmes lett, ez minden idők legjobb felnőtt világbajnoki magyar eredménye– adta hírül a Magyar TáncSport Szakszövetség. Grazban megrendezték a felnőtt lányformációs világbajnokságot, ott a Super Girls begyűjtötte a negyedik világbajnoki címét, miután zsinórban harmadik alkalommal lett vb-győztes.

Utánpótlásban is taroltak a magyarok. Krakkóban a junior páros formációs világbajnokságon a Home alone csapat megvédte címét. Harkhovban a junior lányformáció is világbajnok lett, a Party Girls győzött, itt vb ezüstérmet gyűjtött be a Queen formáció. Ugyancsak Ukrajnában a junior párosoknál is magyar világbajnokot avattak, miután az Ancsák Attila, Ökrös Júlia kettős győzött, ezzel ők vezetik a világranglistát.

Közben a Világjátékokra készülő Andrea Silvestri, Váradi Martina páros a latin Eb-n versenyzett. Az olaszországi Cagliariban a többszörös magyar bajnok döntőbe jutott és negyedik lett, a másik magyar duó, Hidi Balázs és Kis Violetta a 20. helyet szerezte meg.

Zsámboki Marcell kiemelte, jó látni, hogy a pandémiás időszak nem sokat vett ki a magyar táncosokból. „Gyakorlatilag mindenki ott folytatta, ahol abbahagyta a világjárvány előtt. A Rock and Magic SE műhelymunkája kimagasló Lengyel Veronika irányításával. A latinpárosaink pedig ismét kitettek magukért. Tina és Andrea ezzel a negyedik helyezéssel búcsúztak az amatőr Európa-bajnokságoktól, nekik lesz még egy világbajnokságuk, de a Világjátékokon már profikként lépnek parkettre. A latin vb-re decemberben kerül sor, és nagyon várjuk új szakágunk, az olimpiai sportág break világbajnokságát, amely ugyancsak év végén lesz.” – nyilatkozta a Magyar TáncSport Szakszövetség elnöke.

0 Tovább

Akrobatikus rock and roll – Magyar arany Grazban

Aranyérmet nyertek a magyar szuperlányok akrobatikus rock and rollban! Esélyeshez méltó módon, meggyőző pontozással nyert a budapesti Rock and Magic Sportegyesület “The Szupergirls” nagyformációja hétvégén a Grazban megtartott akrobatikus rock and roll felnőtt női nagyformációs világbajnokságon.

A 2. és a 3. helyen két korábbi orosz világbajnok csapat, a Coolcats és a Charm végzett. A Robinson Crusoe témát feldolgozó produkcióval „rajt cél” győzelmet aratott a Lengyel Veronika, Tóth Bence, Dósa Márta edzők által irányított 16 fős nagyformáció.

 

A magyar akrobatikus rock and roll sikerét fokozza, hogy az ugyancsak Grazban megrendezett junior lányformációs Európa-bajnokságon szintén a Rock and Magic Se Party Girls csapata nyert a Diótörő témájú produkcióval, holott az első fordulóban még a harmadik helyen álltak.

A junior csapat két lány tagja ezzel párhuzamosan még páros világkupát is nyert. Junior párosban az Ökrös Júlia - Ancsák Attila páros, couple dance show kategóriában Pap Linda - Szoljár Zsombor (Step by Dance TSE).

A versenyszezon még közel sem ért véget, felnőtt női nagyformációs Európa-bajnokság és junior lányformációs VB-t is rendeznek még az idén, folytatódik a világkupa sorozat is, és a Magyar Bajnokság is hátra van még.

0 Tovább

Magyar vb-bronz a hazai rendezésű világbajnokságon

Magyar vb-érem Szombathelyen. A vasi megyeszékhely adott otthont idén a szenior tíztánc világbajnokságnak, ahol Szánthó Péter és Juhász-Szánthó Szilvia dobogóra tudott állni.

tánc

„A Claudius TSE háromszoros vb-döntős kettőse ezúttal harmadik lett, és ez táncsporttörténeti siker. A világbajnokságot a Hungarian Dance Open részeként rendezték meg, egyben sikeresen lezajlottak a TáncSport Magyar Bajnokságok is” – összegzett Zsámboki Marcell, a Magyar TáncSport Szakszövetség elnöke.

Volt még egy magyar páros a vb-n: Matkovics Goran és Mariana Budnychenko a 15. helyen végzett. A világbajnoki címet a spanyol Ruben Viciana Lopez, Eva Moya duó szerezte meg a német Erik Heyden, Julia Luckow páros előtt.

A latin magyar bajnokságon Andrea Silvestri és Váradi Martina megszerezte a tizenharmadik magyar bajnoki címét, a standard bajnoki döntőben pedig Fodor Norbert Csanád és Vaszi Réka Beáta győzött.

A Hungarian Dance Open  és TáncSport Magyar Bajnokságokra – az összes korosztályt egybevéve - négyszáz táncos nevezett. Húsz kategóriában hirdettek győzteseket.

0 Tovább

Új kihívások előtt a versenyzői létszámát megtriplázó Magyar TáncSport Szakszövetség

Egy hónap múlva az év legrangosabb eseményére készül a Magyar TáncSport Szakszövetség (MTáSZ). Szeptember 25-én és 26-án ugyanis megrendezik a TáncSport Magyar Bajnokságot, amelynek helyszíne a szombathelyi Agora–Művelődési és Sportház. A nemzetközi esemény otthont ad a Magyar Bajnokságon túl a WDSF Senior I. Tíztánc Világbajnokságnak, valamint a Hungarian Dance Opennek is. A pandémia miatt a Szombathelyi Önkormányzat, valamint a Magyar TáncSport Szakszövetség tavaly sajnos nem tudta megrendezni az 54. Savaria Táncversenyt, így idén minden eddiginél fergetegesebb és színvonalasabb táncsportversenyre várják az érdeklődőket nem csak hazánkból, hanem a világ minden pontjáról.

Zsámboki Marcell, az MTáSZ elnöke elmondta, huszonkét kategóriában avatnak magyar bajnokot. „A kétnapos esemény kétségkívül legrangosabb eseménye a WDSF Tíztánc Világbajnokság lesz, melyre több hazai versenyző is kvalifikálta már magát, többek között a Szánthó Péter, Juhász Szánthó Szilvia – a szombathelyi Claudius Táncsport Egyesületet képviselő – háromszoros világbajnoki döntős páros is.” – nyilatkozta az elnök hozzátéve: a Magyar TáncSport Szakszövetség a pandémiás időszakot igyekezett arra is felhasználni, hogy a 2019-ben megalapított autentikus- modern és divattánc szakágának, valamint annak minden szakterületének és a NOB által a 2024-es párizsi olimpia műsorszámára felvett break szakterület szabályzataival, valamint tagszervezeti csatlakozásaival is foglalkozzon.

„Örömünkre szolgál, hogy tagszervezeti létszámunk mintegy negyven taggal, versenyzői létszámunk pedig – az új szakterületeknek is köszönhetően – 2900-ról mintegy 8700-ra emelkedjen. Ez óriási fejlődés és óriási kihívás is egyben. Ehhez az infrastrukturális és humán erőforrásainkat is hozzá kellett igazítanunk. Egy kis szakszövetségből pillanatok alatt egy komoly, több szakágat és olimpiai sportágat is működtető nagy szakszövetség lettünk. Ennek kapcsán sajnos a problémákról is beszélnünk kell, hisz óriási ellenállás volt/van az új táncsport szakterületek elfogadásával, a 36 évvel ezelőtt megalapított, akkor még csak versenytánccal foglalkozó tagszervezeteink részéről. Nem sikerül két éve alapszabályt módosítanunk, így sajnos a sportágfejlesztési stratégiában megfogalmazott céljainkat egyelőre nem tudjuk megvalósítani” – számolt be Zsámboki Marcell.

„Bár pénzügyileg az elmúlt három évben sikerült biztos lábakra állítani a szakszövetséget, azonban egy belső tagszervezeti ellenállás bontakozott ki, mely nem tudja elfogadni a törvényes működés betartását és betartatását sem. Igyekszünk minden esetben a jog adta lehetőségekkel működtetni a szakszövetséget, azonban minden tagszervezetünknek meg kell értenie azt, hogy döntéseikkel nem veszélyeztethetik az MTáSZ feladat- és célrendszerének elérését, működéséhez és működtetéséhez korlátokat nem szabhatnak, állami pénzügyi támogatások kifizetését nem veszélyeztethetik. Őszintén remélem, hogy a szeptember 16-án megtartandó közgyűlésünkön a táncsport és a versenyző sportolók érdekei kerülnek majd előtérbe, egyben tisztán szakmai kérdésekben kell már csak ’új csatákat megvívnunk’.” – tette hozzá a sportvezető.

A korábbi magyar bajnok a jövővel kapcsolatban megjegyezte: az MTáSZ sportágfejlesztési stratégiája egy perspektívikusan és dinamikusan fejlődő szakszövetséget vízionál, amely a két éve elindított versenytánc utánpótlás és válogatott keret versenyzőinek megerősítését tűzte ki célul. Tovább erősíti az akrobatikus rock and roll szakág működését, megteremti az autentikus- modern és divattánc, valamint a break olimpiai szakág versenyrendszerének stabil alapjait, önálló szakszövetségi edzőképzést indít el, valamint erősíti nemzetközi kapcsolatrendszerét is. „Mindehhez a szövetségünk a WDSF-hez (Nemzetközi Táncsport Szövetség) fűződő sportszakmai irányait is határozottan kijelöli, egyben Európa- és világversenyek rendezésére ad be pályázatokat. Célunk, hogy a Világjátékokra mindhárom szakág versenyzői kvalifikációt szerezzenek, a break szakterület pedig - úgy mint a 2018-as Ifjúsági Nyári Olimpiai Játékokon is – a Magyar TáncSport Szakszövetség első olimpiai részvételével hozzon dicsőséget a magyar (tánc)sportnak.” – hangsúlyozta Zsámboki Marcell.

0 Tovább

Az olimpia mellett a Világjátékokon is bemutatkozhat a break

Szolnokon megrendezik az idei nem hivatalos kvótaszerző Magyar Breaking Bajnokságot. A breaktánc az utóbbi időszakban a figyelem középpontjába került, ugyanis olimpiai sportág lett, a Magyar TáncSport Szakszövetség (MTáSZ) információi szerint azonban az ötkarikás játékok mellett a Világjátékokon is bemutatkozhat.

A szolnoki verseny zártkapus lesz, de a nézők a Facebookon figyelemmel követhetik. „Mérföldkőnek számít nekünk az elmúlt időszak. A sportágunk a 2018-as ifjúsági olimpián bemutatkozott, és nagyon népszerű volt. A szolnoki breaking bajnokság után várhatóan az idei Európa-bajnokságon is ott leszünk” – számolt be az elmúlt időszakról és a jövőbeni tervekről Fodor Lajos, aki az MTáSz Break Szakterület igazgatója.

A kontinensbajnokságot Szocsiban rendezik meg, ahol várhatóan újabb színvonalas versenyen bizonyítják Európa legjobb breaktáncosai azt, hogy ott a helyük a legrangosabb seregszemléken, azaz az olimpián és a Világjátékokon.

„Szolnokon egyéni bajnokokat avatunk a férfiaknál, és a nőknél is. Bízunk benne, hogy a Facebook live némileg kárpótolja azokat a nézőket, akik a helyszínen szurkolták volna végig a versenyt” – tette hozzá Fodor Lajos, aki Szolnoki Breaktánc és Extrém Sportegyesület elnöke, egyben a hétvégi verseny döntnöke.

A Magyar TáncSport Szakszövetség az utóbbi években mindent megtett annak érdekében, hogy minél népszerűbbé tegye a sportágat, illetve annak szakágait. „A több évtizede működő versenytánc, valamint az akrobatikus rock and roll szakágak mellett az autentikus, modern- és divattánc szakágat szeretnénk megtölteni a már említett művészi táncok, színpadi táncok, folklór, karibi táncok és smooth táncok, valamint az utcai táncok, a disco és akrobatikus-disco szakterülettel. Az MTáSZ elnöksége 2020 végén elfogadta és a következő közgyűlésen a tagszervezetek jóváhagyását is kéri a szakszövetség a „Sokszínű és dinamikus táncsport” című 2021-2025-ös sportágfejlesztési stratégiájához, melyben a break (jelenleg szakterület) már hamarosan önálló szakággá is válhat. Fontos mérföldkő ez a szakszövetség életében, hisz az eddigi Nemzeti Versenysport Szövetség ernyőszervezete alatt működő szövetség egyik (tánc)sportága már a Magyar Olimpiai Bizottság égisze alá is tartozhat.”- emelte ki Zsámboki Marcell, az MTáSZ elnöke. 

MTáSz Sajtó

Fotó: Rácz Tamás

0 Tovább

Tíztánc – Bajnokavatás Szentesen

Megvannak az ország legjobb tíztáncosai. Szentesen ugyanis megrendezték a 2021-es Tíztánc Magyar Bajnokságot.

A több korosztályban lebonyolított rangos versenyen a felnőttek között Rónyai Zoltán és Busa Dóra nyerte meg az aranyérmet. A Magyar TáncSport Szakszövetség szabályzata szerint ők képviselheti a magyar színeket a világversenyeken.

Zsámboki Marcell szerint sikeres magyar bajnokságon van túl a táncos társadalom. „Egy ilyen nehéz időszak után, amit a világjárvány miatti versenymentesség jelentett, jó volt látni, hogy milyen sok sikeréhes párosunk van. Az utánpótlás korúaktól kezdve, a felnőtteken át a szeniorokig felkészült táncosok léptek parkettre Szentesen, ahol új bajnokok sikereit láthatta a közönség” – összegzett a Magyar TáncSport Szakszövetség elnöke. A tíztánc a legösszetettebb szakág a versenytáncosoknál, hiszen itt a standard- és a latintáncokat is pontozzák.

A 2021-es magyar bajnokok

Felnőtt tíztánc:

Rónyai Zoltán, Busa Dóra

Senior I. tíztánc:

Szánthó Péter, Juhász-Szánthó Szilvia

Senior III-IV. tíztánc:

Berta Mihály, Bertáné Nagyfejeő Gyöngyi

Senior IV. tíztánc:

Dóka Tamás Zoltán, Nemesné Csáki Mária Ilona

Ifjúsági tíztánc:

Kohon Patrik, Gál Dalma

Junior II. tíztánc:

Kosztolányi Elek, Bartók Laura

Junior I. tíztánc:

Bódis Botond, Balassa Bíbor

Gyerek nyolctánc:

Pető Zoltán, Pintér Mónika Mária

(fotó: Eiler Dóra)

0 Tovább

A Magyar TáncSport Szövetség felügyeli a breaktáncot, amely olimpiai sportág lett

Az elmúlt időszakban többször is felmerült a kérdés: melyik szövetséghez tartozik az immár olimpiai sportágnak minősülő break. A Magyar TáncSport Szakszövetség (MTáSz) elnökével, Zsámboki Marcellel beszélgettünk…

-Azt már tudjuk, hogy az egyik táncos műfaj bemutatkozhat a Tokiót követő olimpián. Pontosan milyen szövetséghez tartozik ez a szakág? 

Óriási öröm és megtiszteltetés a táncsportnak és a Magyar TáncSport Szakszövetségnek is, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2020. decemberi döntése értelmében a break, mint (tánc)sport ott lesz a 2024-es olimpián. A sporttörvény pontosan körülírja és meghatározza azon törvényi feltételeket, melyek mentén levezethető, hogy a tánc, mint sportág területén belül is csak egy szakszövetség működhet, ez pedig a Magyar TáncSport Szakszövetség (MTáSZ). Bármely olyan egyesület, sportvállalkozás, vagy utánpótlás neveléssel foglalkozó szervezet, melynek alaptevékenysége a táncsport működtetése, valamint versenyrendszerében való részvétel, kérheti felvételét tagszervezeteink közé. Így nyitott az út mindenki számára, hogy a Nemzetközi Táncsport Szövetség (WDFS) alá tartozó táncstílusokban, szakágakban az MTáSZ, mint ernyőszervezet, és mint – többek között – a hazai táncsport versenyrendszerének működtetéséért felelős szakszövetség keretein belül akár kvalifikációt szerezhessen. 

-Többször láttunk nyilatkozni különböző médiumokban a break szövetség képviselőjeként vezetőket…

A Magyar Breaktánc Szövetség szervezeti típusa egyesület! Ezzel szemben Magyar TáncSport Szakszövetség szervezeti típusa nem más, mint országos sportági szakszövetség. Itt van tehát az a különbség, melyre a már említett sporttörvény is nagyon szigorú szabályozást ír elő. A WDSF egyetlen nemzeti szövetséget ismer el országonként, mely a hazai szabályozás szerint is mi vagyunk. Természetesen a Magyar Breaktánc Szövetség is kapcsolódhat, mint tagszervezet a szakmai munkánkhoz, így az ő táncosaik is kvalifikációt szerezhetnek, de kizárólag a mi és a WDSF versenyrendszerén keresztül akár a 2022-es birminghami Világjátékokra, a 2021-es budapesti World Urban Games-re, a 2024-es Párizsi Nyári Olimpiai Játékokra, vagy a 2026-os dakari Ifjúsági Olimpiára.

-Mi a pontos szövetségi háttér jelenleg? 

Az MTáSZ 2019. március 22. napján megtartott rendkívüli közgyűlésén megalapította a szakszövetségen belüli (a versenytánc, akrobatikus rock and roll szakág mellett) harmadik szakágát az Autentikus, Modern- és Divattáncok szakágat, mely jelentős változásokat jelentett a Magyar TáncSport Szakszövetség életében. Következő lépés az új szakág tartalommal, vagyis szakterületekkel történő „megtöltése” volt. Amíg az alapszabályi módosításokat – többek között a járványügyi intézkedések miatt tiltott gyülekezés, vagyis közgyűlés összehívásának tilalma miatt – nem tudjuk átvezetni, addig a szakterületeket a meglévő két szakágunk alá soroltuk be. Az MTáSZ elnöksége 2020. január 1-vel létrehozta a versenytánc szakágon belül a művészi táncok, színpadi táncok, folklór, karibi táncok és smooth táncok szakterületét, továbbá az akrobatikus rock and roll szakágon belül a break szakterületet, az utcai táncok, valamint a disco és akrobatikus-disco szakágakat, egyben megteremtette ezen szakterületekhez történő csatlakozás feltételeit is. A 2020-as évben, bár a versenyrendszerünket csupán 29 %-on tudtuk működtetni, de az új szakterületek versenyszabályzatainak kidolgozása – neves szakemberek segítségével - gőzerővel zajlott, így 2021-ben – nagy örömünkre - már minden WDSF szakterületen tudunk versenyrendszert működtetni, és kvalifikációs versenyeket rendezni.

-Mi a nemzetközi trend? A WDSF-tagszövetségek alá ugyanúgy tartoznak további szakágak?

Magyarországon a sporttörvény által világos és átlátható a szabályozás, mely számunkra megkönnyíti a WDSF felé való kapcsolódásunkat. Az elmúlt három évben a sportdiplomáciai törekvéseinket is erősítve elmondhatjuk, hogy nagyon jó, és szakmailag is előremutató kapcsolatot alakítottunk ki a nemzetközi szövetséggel, így a hazai táncsport szabályozást példaértékűnek is tartja a WDSF. Világosan látjuk, és ezt a sporttért felelős államtitkárság, a Nemzeti Versenysport Szövetség, valamint a Magyar Olimpiai Bizottság is megerősíti, hogy az MTáSZ az egyetlen partner a WDSF, a NOB, valamint a GAISF (Nemzetközi Sportszövetségek Szövetsége) felé, mely a táncsport valamennyi szabályozott (szak)területét lefedi. Európában az elmúlt években szintén azon törekvések erősödtek fel, hogy a nemzeti táncsport szövetségek szabályozzák és fedjék le a WDSF által működtetett nemzetközi – kvalifikációs – versenyrendszert. Ebben Magyarország az élen jár, de természetesen vannak olyan nemzeti szövetségek, ahol már évtizedekkel ezelőtt megtörtént a nagy (tánc)integráció.

-Elnökké választásakor többen kritizálták a szövetség kiszélesítésének ötletét. Úgy látszik ebben igaza volt. Egyre népszerűbb a tánc, egy szakág ott van az olimpián. Volt-e valamiféle pozitív visszacsatolás a kritikusai részéről? 

Egy sportvezető akkor lehet elégedett, ha a szakszövetség tagszervezetei is elégedettek. Természetesen az út még hosszú addig, hogy mindannyian egy irányba haladjunk, azonban a világos és kellő szakmai megalapozottsággal történő kommunikáció ezen nagyon sokat segíthet. Itt vannak még feladataink, de a kritikusok is egyre inkább belátják, hogy az ernyőszervezetként működő szakszövetség bővítése – törvényi előírás alapján is - elodázhatatlan, nem utolsó sorban a fejlődésünket is szolgálja. Az aggódó tagszervezeteket pedig ezúton is szeretném megnyugtatni, hogy a versenytánc területén létrejött szakszövetség az átlátható szabályozás mentén fogja továbbra is működtetni új szakterületeit. A 35 éves munkánkba bekapcsolódó új tagszervezetek nagy lelkesedéssel és odaadással, kellő alázattal és a többi szakág feltétlen elismerésével közelednek egymáshoz, így az a várt teljes egység remélem hamar kialakul közöttünk.

-Hogy lehet az olimpiára kvalifikálni? 

A WDSF, mint a NOB együttműködő partnere kidolgozta az olimpiai kvalifikáció rendszerét, mely most van véglegesítés alatt. Azt tudjuk, hogy a Világjátékok (2022), a World Urban Games (2021), valamint a kontinens és világbajnokságok rendszere és eredményei, továbbá egy Grand Slam-széria elindítása adja majd a 16 fiú és 16 lány versenyző kijutását az olimpiára. Határozott törekvésünk, hogy a 2019-ben óriási sikerrel megrendezett budapesti World Urban Games, mely idén márciusi döntés alapján remélhetőleg ismét Magyarországon lesz megrendezve, továbbá egy olimpiai kvalifikációs 2022/2023-as Break Európa- vagy Világbajnokság rendezési jogát Magyarországra tudjuk hozni. Ezen törekvésünket a WDSF teljes erővel támogatja, azonban az anyagi erőforrások előteremtése, és az EMMI Sportért Felelős Államtitkárság támogatásának elnyerése még feladataink között szerepel. Őszintén szurkolunk azért, hogy fiatal, tehetséges és nagyon ambiciózus versenyzőink kvótát szerezzenek valamelyik versenyen.

-Milyen lökést tud adni a Dancing with the stars (DWTS) a hazai táncnak? 

Az MTáSZ büszke arra, hogy a korábbi nagy sikerű Szombat esti láz című produkció után a TV2 Dancing with the Stars produkciónak együttműködő partnere lehetett. A közös munka folytatódik, hisz 2021-ben is lesz DWTS, így az MTáSZ kitűnő versenytáncosai továbbra is ott lesznek a sztárok mellett a parkettán, vagy a zsűri tagjai között. Mérhető eredmények azt gondolom, hogy az év második felében lesznek, hisz a pandémia miatt nálunk is – a tavasz folyamán - kényszerű leállás volt az edzések, illetve a versenyek megtartásában. Őszintén hiszem, hogy korosztálytól függetlenül nemcsak a táncsport egyesületek, hanem a tánciskolák, tánctanfolyamokon résztvevők száma is gyarapodni fog, mely szintén egy új lendületet adhat sportágunk népszerűségének.

-Van-e elvárás a következő Világjátékokkal kapcsolatban? Kik lehetnek a magyar indulók? Oda hogy lehet kvalifikálni? 

A 2021-es birminghami Világjátékokat elhalasztották egy évvel, így versenyzőinknek további egy éve van a felkészülésre. Ez a döntés a felkészülés „véghajrájában” mélyen érintette a táncosainkat. A pandémia miatti kényszerű szünet pedig mint minden más sportágban, a nemzetközi versenyrendszert is megállította. Reméljük, hogy jövőre az Andrea Silvestri, Váradi Martina latin versenytáncos páros biztos részvevője lesz a Világjátékoknak. A világranglista 4. helyét elfoglaló páros számára nem lehet kétséges a részvétel, hisz bár csak edzőtermi formájukat láttam, de nagyon biztató az erős produkciójuk az idei Európa- és világbajnokságra. Nagy küzdelem folyik az akrobatikus rock and roll szakágon belül, hisz három páros is küzd az európai kvótáért. A break szakterület pedig a WDSF által újonnan felállított kritérium és kvalifikációs rendszer alapján szerezhet kvótát. Reméljük, hogy mindhárom szakág/szakterület képviselheti az országot az USA-ban megrendezésre kerülő Világjátékokon 2022-ben.

-Pontosan hány irányzat tartozik jelenleg az MTáSz égisze alá? 

A több évtizede működő versenytánc, valamint az akrobatikus rock and roll szakágak mellett az autentikus, modern- és divattánc szakágat szeretnénk megtölteni a már említett művészi táncok, színpadi táncok, folklór, karibi táncok és smooth táncok, valamint az utcai táncok, a disco és akrobatikus-disco szakterülettel. Az MTáSZ elnöksége 2020 végén elfogadta és a következő közgyűlésen a tagszervezetek jóváhagyását is kéri a szakszövetség a „Sokszínű és dinamikus táncsport” című 2021-2025-ös sportágfejlesztési stratégiájához, melyben a break (jelenleg szakterület) már idén önálló szakággá is válhat. Fontos mérföldkő ez a szakszövetség életében, hisz az eddigi Nemzeti Versenysport Szövetség égisze alatt működő szövetség egyik (tánc)sportága már a Magyar Olimpiai Bizottság égisze alá is tartozik.

-Hogyan értékeli a szakszövetség elmúlt két évét, mely működés az ön által vezetett elnökséghez is nagyban köthető?

Az egyik legfontosabb vállalásom az volt, hogy a szakszövetség pénzügyi egyensúlyát helyreállítsuk, ez sikerült. Megfontolt, átgondolt szakmai és pénzügyi, gazdasági lépéseket hoztunk meg, mely meghozta gyümölcsét. A pandémia miatt természetesen mi, és tagszervezeteink is nehéz anyagi helyzetbe kerültünk, azonban a sportért felelős államtitkársághoz kárenyhítési egyedi kérelemmel fordultunk, mely reményeink szerint támogatásra talál. Időben és megfelelő határozottsággal tájékoztattuk szervezeteinket a világjárvány által hozott kormányintézkedésekről, így a korlátozások feloldásával 2020 augusztusában azonnal tudtuk a versenyrendszerünket folytatni. A tagszervezetek türelemmel és megértéssel fogadták az intézkedéseket, azonban páran sajnos nem tudták „átvészelni” a hosszú bezártságot. A harmadik szakág versenyrendszerének és szabályzatainak kialakítására sok-sok órát és hetet fordítottunk, így úgy gondolom, hogy a jelenlegi korlátozások feloldásával ismét sikeresen tudunk versenyezni itthon és a nagyvilágban egyaránt. Az elnökség minden tagja elkötelezetten – személyes és egyéni érdekek nélkül – folytatja munkáját, mely sportvezetőként a jövőre tekintve is csak bizakodásra adhat okot. Másfél éve azt mondtam megválasztásomkor, hogy „az elvállalt feladat kötelez, a munka hatékonyságra sarkall, az összetartás erőt ad, a bizalom meghozza gyümölcsét.” E mondat szerint dolgozunk a magyar táncsportért 2021-ben is.

0 Tovább

sportbanyaszat

blogavatar

Sokkal több érték, és érdekes sztori van a sportban, mint ami elsőre látszik. Isten hozott a 2-es tárnában!

Kedvencek

NemOlimpiaiSportok NemOlimpiaiSportok

Ezen az oldalon a nem olimpiai sportágak híreit olvashatják. Ha infót szeret...

Közösségben az Egészségért Közösségben az Egészségért

Egy jó közösségben minden egyszerűbb, a sport és céljaid elérése egyar...

Feedek

Feedek

Archívum