Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Losonczi mégis világbajnok!

Mint ismert, a szeptemberi belgrádi olimpiai kvalifikációs világbajnokság kötöttfogású 87 kilós döntőjében Losonczi Dávid (ESMTK-KIMBA) súlyos bírói hiba következtében kapott ki 8-7-re a török Ali Cengiztől, hiszen egyértelmű tusgyőzelemtől fosztották meg. A Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) vezetősége ezért úgy határozott, hogy minden lehetséges sportdiplomáciai lépést megtesz, mivel határozott vélemény, hogy a szőnyegen a rivális két vállra került.

Az MBSZ hivatalos felülvizsgálati kérelemmel folyamodott a nemzetközi szövetség (UWW) illetékes testülete felé, hogy szakmailag állapítsa meg, súlyosan hibás bírói döntés született. A sportág jelenlegi szabályrendszerében nem létezik az óvás fogalma, így az eredmény megváltoztatására kevés esély mutatkozott, ennek ellenére az MBSZ mindent megtett a maximális jogorvoslat érdekében.

Ennek aztán hétfőn meglett a gyümölcse, hiszen Nenad Lalovics, az UWW szerb elnöke hivatalos levélben értesítette Németh Szilárdot, az MBSZ elnökét: LOSONCZI DÁVID VILÁGBAJNOK!!! „Az elnökség elismerte, hogy súlyos bírói hiba történt, és megváltoztatta a mérkőzés eredményét. Az alapos szakértői elemzés megállapította, hogy a birkózás jelenlegi szabályai szerint a vezetőbíró által jelzett tust a szőnyegelnöknek meg kellett volna erősítenie. Tekintettel a fentiekre, az UWW elnöksége kivételes és egyedi döntés alapján ebben a kategóriában két aranyérmet ítél meg, így Losonczi Dávid is világbajnok 2023-ban kötöttfogásban a 87 kg súlycsoportban. Mivel ebben a kategóriában a végső helyezés módosul, ennek megfelelően a vonatkozó világranglista-pontokat Losonczi Dávid is megkapja.”

A szenzációs hírt maga az érintett, Losonczi Dávid érthetően boldogan kommentálta: „Pár órája tudom csak a hírt édesapámtól, de őszintén bevallom, megkönnyeztem, igazán szép pillanat volt. Elégtételnek érzem a döntést, mérhetetlenül boldog vagyok, hogy az igazság utat tört magának. Akkor még nem mondhattam senkinek, örülök, hogy végre beszélhetek róla. Az igazság az, nehéz felfogni, ami történt, hihetetlen kimondani, hogy világbajnok vagyok. Persze, teljesen más így, mintha a szőnyegen lettem volna, és körbe futhatok a magyar zászlóval a győzelmemet ünnepelve... A himnuszról nem is beszélve, de sebaj, majd az olimpián!”

Németh Szilárd, az MBSZ elnöke így nyilatkozott a döntés kézhez vétele után: „Hatalmas öröm ez a döntés az egész magyar birkózócsalád és a magyar sport számára is, amely unikum szeretett sportágunkban hiszen a jelenleg érvényben lévő szabályok nem adnak lehetőséget a szőnyegen született eredmény megváltoztatására. Az UWW azonban mégis a fair play szempontját tartották előbbre valónak, így Losonczi Dávid megérdemelten állhat fel a képzeletbeli dobogó legfelső fokára a 87 kilogrammosok mezőnyében a belgrádi olimpiai kvalifikációs világbajnokságot követően. Hiszem, hogy a legjobb helyre kerül az aranyérem, hiszen Losonczi Dávid az ezüstérem átvételekor is megmutatta: emelt fővel lehet veszíteni úgy is, ha tudjuk, valójában mi győztünk. Tehetséges fiatal birkózónk azóta is csak arra készül, hogy 2024-ben a párizsi olimpián felálljon a dobogó legfelső fokára és a helyszínen hallgassa meg a magyar himnuszt.”

Bacsa Péter, az MBSZ ügyvezető alelnöke, az UWW elnökségi tagja, aki rengeteget dolgozott a háttérben a sikerért, így értékelt: Kivételes döntés született pénteken, az UWW elnöksége bebizonyította, hogy a sportolók érdeke és a tisztességes verseny fontosabb a hibák rejtegetésénél és a felelősség elhárításánál. Salamoni döntés született Dávid aranyéremmel történő díjazásával, hiszen a teremben és a világon is mindenki látta, hogy győzelmet aratott a vb-döntőben. Ám ennek nagyon nehéz érvényt szerezni, hiszen a szabályok szerint nincs hivatalos mód és eszköz a szőnyegen született eredmény megváltoztatására. Ez a döntés újabb bizonyítéka a sportág végleges megtisztulásának, annak a hosszú és rögös útnak, amelyet a 2013-as időszak óta a sportág Nenad Lalovics vezetésével megtett.”

A sportág történetében elenyészően kevés hasonló példát találunk, az óvás intézményének 1997-es megszüntetése óta ez az első ilyen eset. Előtte két magyar vonatkozásút emelünk ki. 1979-ben San Diegóban Kocsis Ferenc 3-2-re legyőzte a bolgár Janko Sopovot a kötöttfogású 74 kilogrammosok vb-döntőjében. A díjátadás megtörtént a helyszínen, Kocsis egyedül állt a dobogó tetején, és elhangzott a magyar Himnusz. Később a világszövetség Sopovot is világbajnoknak nyilvánította, és máig két vb-győztest rögzít az adattára.1986-ban a Budapest Sportcsarnokban kötöttfogású 82 kilogrammban Komáromi Tibor és a lengyel Bogdan Daras összecsapása kettős leléptetéssel ért véget. A szabályok szerint mindketten ezüstérmesek lettek, aranyat nem osztottak (volna) ki. A vezérkar az éjszakai tanácskozása során úgy döntött, hogy mindkét versenyző világbajnok.

Maradjunk annyiban, szinte páratlan magyar sportdiplomáciai siker született, amelyhez természetesen elengedhetetlen volt Losonczi Dávid kiemelkedő teljesítménye, majd utána sportszerű, példaértékű magatartása.

Fotó: MBSZ/Róth Tamás

0 Tovább

Évnyitó és csapathirdetés

Hétfőn elnökségi ülést tartott a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ), amelyen sok minden más napirendi pont mellett a szakmai bizottság előterjesztésére, az aktuális formák és a sérülések ismeretében elfogadták a szeptember 16. és 24. között Belgrádban zajló, olimpiai kvalifikációs világbajnokságon induló válogatott összetételét.

A beterjesztés szerint hat női, hét szabad- és kilenc kötöttfogású, tehát huszonkét versenyzőnk csatázik majd a Stark Arena szőnyegein a vb-helyezésekért, s a szakáganként hat ötkarikás súlycsoportban a párizsi indulási jog kivívásáért. A szerb fővárosban kategóriánként öt, összesen kilencven kvóta talál majd gazdára, a négy érmes mellett az ötödikek egymás elleni mérkőzésének győztesei örülhetnek majd. A jelenlegi helyzet szerint tizenegy magyar kiemeltként várhatja a világbajnokságot.

A magyar csapat (22 fő)

Nők (6): Szekér Szimonetta (50 kg, BHSE), Orsós Sztálvira (53 kg, Csepel TC, 8. kiemelt), Bognár Erika (55 kg, BHSE, 5. kiemelt), Galambos Ramóna (57 kg, BHSE), Dollák Tamara (59 kg, UTE), Szabados Noémi (68 kg, Ferencváros).

Szabadfogás (7): Muszukajev Iszmail (65 kg, Ferencváros, 3. kiemelt), Antal Dániel (70 kg, UTE), Kuramagomedov Murad (74 kg, Tatabánya, 7. kiemelt), Püspöki Patrik (86 kg, Baja), Juhász Balázs (92 kg, Kecskeméti TE), Bajcajev Vlagyiszlav (97 kg, Csepel TC, 4. kiemelt), Ligeti Dániel (125 kg, Haladás, 4. kiemelt).

Kötöttfogás (9): Torba Erik (60 kg, BHSE), Kecskeméti Krisztián (63 kg, Cegléd), Váncza István (67 kg, Ferencváros), Fritsch Róbert (72 kg, BHSE, 6. kiemelt), Lévai Zoltán (77 kg, BHSE, 1. kiemelt), Szilvássy Erik (82 kg, Csepeli BC), Losonczi Dávid (87 kg, ESMTK, 2. kiemelt), Lévai Tamás (97 kg, BHSE, 6. kiemelt), Vitek Dárius (130 kg, BHSE, 6. kiemelt).

Az elnökségi után került sor Kozma István Birkózó Akadémia (KIMBA) hivatalos évnyitójára, amit sportági legendák, edzők, sportolók és szülők mellett megtisztelt jelenlétével Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár, Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára, Németh Szilárd, az MBSZ elnöke, a KIMBA alapítója, Hegedüs Csaba, a KIMBA szakmai főtanácsadója, Bacsa Péter, az MBSZ alelnöke, a KIMBA operatív igazgatója, Lőrincz Tamás, a KIMBA szakmai igazgatója, Ancsin László, az MBSZ főtitkára, valamint Bácsi Péter, az MBSZ szakmai igazgatója.

Schmidt Ádám kedves szavakkal köszöntötte az akadémistákat: „A KIMBA-ban minden adott ahhoz, hogy a tehetséges fiatalok kihozzák magukból a maximumot. A sportág hazai legjobbjai irányítják a szakmai munkát, akik pontosan tudják, mi kell a sikerhez. Itt minden azért van, hogy fejlődhessetek, hogy egyszer ti is úgy álljatok a dobogón, mint Lőrincz Tamás Tokióban.”

Fábián László úgy fogalmazott: „Nagyon fontos, hogy átérezzétek, milyen ide tartozni, a birkózó- és a magyar sportcsaládhoz. Tudnotok kell, hogy a legjobb helyen vagytok. Tartsátok szem előtt a pozitív példákat, amelyekkel nap mint nap találkoztok!”

Lőrincz Tamás a nyári világversenyek értékelése mellett a jövőre is tekintett: „Tizenhét érmet nyertünk a nyári utánpótlás-világ- és Európa-bajnokságon, ami fantasztikus. Ezúton is gratulálok az érmeseknek, és annak az ötvennyolc sportolónknak is, aki a magyar színeket képviselte a világversenyeken. Szép sikereket értünk el, és fájó vereségeket is szenvedtünk, de a lényeg a folyamatos fejlődés, ezekből mind tanulhatunk!”

Németh Szilárd leszögezte, elégedett azzal, amit a KIMBA elért az alapítása óta: „A legfőbb célunk a közösségépítés. Olyan fiatalokat nevelünk, akik képesek kiállni a céljaikért, Magyarországért, a magyar érdekekért és a teljes birkózócsaládért. Fontos az is, hogy sportolóink ne csak a szőnyegen, hanem az életben is megállják a helyüket, kiváló magyar állampolgárrá és kiváló magyar birkózóvá váljanak. Úgy látom, és az eredmények is ezt mutatják, hogy jó és sikeres úton járunk.”

0 Tovább

Olimpiai sportág lehet a strandbirkózás?​​​​​​​

Strandbirkózás - Hét súlycsoportban szereztek kvótát a magyarok a 2023-as Strandsportok Világjátékára. A Magyar Birkózók Szövetsége tájékoztatása szerint négy férfi és három női birkózó szerzett indulási jogot a Balin megrendezendő multisport eseményre.

„A strandbirkózás egyre népszerűbb, és egyre markánsabban körvonalazódik az olimpiai programba való felvétele. Ősszel szavaz a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagsága többek között a 2028-as olimpiai programról, a strandbirkózásnak pedig jó esélyei lehetnek ezen a voksoláson” – fogalmazott Bacsa Péter, a Magyar Birkózók Szövetsége ügyvezető alelnöke.

„Látványos, gyors, és egyértelmű sportról van szó, könnyen közvetíthető. Elsősorban a szabadfogásúak érezhetik jobban a birkózás strand változatát, és örömteli, hogy a magyar színeket hét versenyző is képviselheti a Strand Világjátékokon” – tette hozzá.

A játékokra kvalifikációs versenyeken lehetett pontokat szerezni, ezeket összesítve derült ki, hogy egyes súlycsoportokban hányan léphetnek küzdőtérre Balin. Magyarországnál több kvótát csak a románok és a franciák szereztek 8-8 versenyzővel. A törökök és az amerikaiak 5-5, a georgiaiak, az azeriek, az ukránok, a görögök és a spanyolok 4-4 birkózóval képviseltetik magukat.

A Strandsportok Világjátékát augusztus 5. és 12. között rendezik meg.

 A kijutó versenyzők magyar névsora:

Férfiak:

70 kg:    Antal Dániel (UTE)

80 kg:    Vida Csaba (KTE)

90 kg:    Püspöki Patrik (Mogyi Baja)

+90 kg: Végh Richárd (Érd)

Nők:

50 kg:    Réczi Bianka (TSC)

60 kg:    Szabó Nikolett (FTC)

70 kg:    Felhő Viktória (Kiskunhalas)

0 Tovább

Ilyen volt a birkózó ob!

Szombaton a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia (KIMBA) adott otthont a felnőtt országos bajnokságnak, amelyen összesen 196 birkózó küzdött az érmekért. Az ob-k történetében először adódott példa arra, hogy a küzdőteret teljesen elszeparálták, csak az aktuálisan szőnyegre lépő birkózó és az edzője léphetett be.

A nívósabb, minőségi lebonyolítás érdekében a központi csarnok mellett a bemelegítő terem is rendelkezésre állt, a szurkolók, a kísérők kizárólag a lelátókon és a küzdőtér két oldalán foglalhattak helyet. Az ob házigazdája a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) mellett a Ferencvárosi Torna Club volt, utóbbi Simita Zsoltot kérte fel a rendhagyó, kifejezetten jól sikerült rendezésre.

Az alig három héttel ezelőtt, Zágrábban véget ért Európa-bajnokságon érmet nyert hat sportolónk közül három birkózott a KIMBA-ban: újdonsült Eb-győztesünk, Takács István magabiztosan nyert súlycsoportjában, a kötöttfogású 87 kilogrammosok között, a Horvátországban harmadik Lévai Zoltán (kf, 77 kg) ugyancsak magabiztosan nyert, ahogyan a szintén Eb-bronzérmes Bajcajev Vlagyiszlav is, ám ő ezúttal nem a szabadfogású 97 kilogrammosok között, hanem 125 kilogrammban diadalmaskodott. Az előnevezések alapján arra számíthattunk, hogy összeméri tudását a négyszeres Európa-bajnoki érmes Ligeti Dániellel, ám a Haladás sportolója végül kihagyta az ob-t.

A válogatott tagjai közül mások is ideiglenes súlycsoportváltáson estek át, a 2022-ben Budapesten Európa-bajnok Fritsch Róbert (kf) 72 helyett 82 kilóban, a szintén a fővárosban kontinensbajnok, vb-harmadik Muszukajev Iszmail (szf) 65 helyett 74 kilogrammban, az Eb-harmadik Torba Erik (kf) 60 helyett 67 kilogrammban indult, és szerzett országos bajnoki címet.

A szintén Eb-harmadik, U23-as világbajnok Szilvássy Erik 82 helyett 97 (!) kilogrammban versenyzett. Ebben a kategóriában a világ- és Európa-bajnoki bronzérmes Lévai Tamás és az olimpiai ötödik, vb-második Szőke Alex összecsapása ígérkezett a legizgalmasabbnak, ám utóbbi végül nem tette próbára magát a viadalon. Szilvássy és Lévai viszont a nordic systemnek (hat vagy hét induló esetén alkalmazzák) hála kétszer is megküzdött egymással, egy-egy alkalommal a csoportkörben és a döntőben. Előbbi meccs a vártnál talán kiélezettebben alakult, az első menet Szilvássyé lett passzivitási ponttal, Lévai a másodikban fordított, szintén passzivitási ponttal, majd az ilyenkor megszokott lenti helyzetből eredményesen indított úgynevezett mellpörgetést, ezzel 3:1-re nyert. A finálé sima volt, Lévai két kitolással, egy-egy passzivitási ponttal, pörgetéssel és dobással technikai tussal nyert.

Kicsit sem mellékes, hogy Lévaiék tripláztak, a legfiatalabb fivér, Levente a 72 kilogrammosok aranycsatájában 5:3-ra legyőzte a 67 kilogrammban tavaly Európa-bajnoki ezüstérmes Váncza Istvánt.

Izgalmas mérkőzésekből egyébként sem volt hiány, különösen a döntőkhöz közeledve: nagy meglepetésre az U23-as Európa-bajnok, Eb-harmadik Vitek Dárius (kf, 130 kg) az elődöntőben 8:2-re kikapott az érdi Végh Artúrtól. Érdemes kiemelni a Torba Erik–Bogdán Dániel 10:5 és a Lukács Botond–Vida Csaba (3:2) meccset is, mindkettő tartogatott emlékezetes pillanatokat. Érdemes kiemelni a szabadfogású 86 kilogrammos Gangl Zétény és Vazár Sándor bronzmérkőzését is – ha csak a végeredményét néznénk, azt is hihetnénk, kézilabdameccset rendeztek: 51 pontot csináltak a srácok, Gangl nyert, 30:21-re.

A versenyzők, az edzők, a kísérők és a szurkolók mellett az eseményt megtisztelte jelenlétével Bacsa Péter, az MBSZ ügyvezető alelnöke, Nyíri Zoltán, az FTC ügyvezető alelnöke, Szilágyi János, a Szigetmobil Kft. ügyvezető igazgatója, Sike András, olimpiai bajnok, az FTC birkózószakosztályának vezetője, Ancsin László, az MBSZ főtitkára, Bácsi Péter, az MBSZ szakmai igazgatója, Lőrincz Tamás, olimpiai bajnok, a KIMBA szakmai igazgatója, Vatai László, a Budapesti Birkózószövetség elnöke, valamint az olimpiai bajnok Repka Attila.

ORSZÁGOS BAJNOKSÁG, CSEPEL
A győztesek

Kötöttfogás. 55 kg: Gazdag Krisztián (PEAC), 60 kg: Andrási József (BHSE), 63 kg: Kecskeméti Krisztián (Cegléd), 67 kg: Torba Erik (BHSE), 72 kg: Lévai Levente (BHSE), 77 kg: Lévai Zoltán (BHSE), 82 kg: Fritsch Róbert (BHSE), 87 kg: Takács István (BHSE), 97 kg: Lévai Tamás (BHSE), 130 kg: Darabos László (BHSE). Csapatverseny: BHSE.

Szabadfogás. 57 kg: Kocsis Ferenc (Hajdúnánás), 61 kg: Mizsei Zoltán (FTC-KIMBA), 65 kg: Budai-Kovács Marcell (Csepel TC-KIMBA), 70 kg: Molnos Norbert (Kiskunfélegyháza), 74 kg: Muszukajev Iszmail (FTC), 79 kg: Kuramagomedov Murad (TSC), 86 kg: Lukács Botond (Csepel TC), 92 kg: Arszunkajev Musza (Vasas), 97 kg: Végh Richárd (Érd-KIMBA), 125 kg: Bajcajev Vlagyiszlav (Csepel TC). Csapatverseny: Csepel TC.

Női birkózás. 50 kg: Macola Darina (BHSE), 53 kg: Szekér Szimonetta (BHSE), 55 kg: Szenttamási Róza (Csepel TC-KIMBA), 57 kg: Galambos Ramóna (BHSE), 59 kg: Borsos Viktória (KNSI-KIMBA), 62 kg: Szél Anna (OSBK), 65 kg: Elekes Enikő (KSC-KIMBA), 68 kg: Szabados Noémi (FTC-KIMBA), 72 kg: Osváth-Nagy Noémi (Eger-KIMBA), 76 kg: Nyikos Veronika (DKSE-KIMBA). Csapatverseny: Budapesti Honvéd SE. 

Fotók: MBSZ/Róth Tamás

0 Tovább

Birkózás: Takács Eb-aranya Lőrincz Tamásnak is emlékezetes siker volt​​​​​​​

Lőrincz Tamást megérintette Takács István Eb-győzelme. Olimpiai világ- és Európa-bajnok birkózónk, aki jelenleg a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia (KIMBA) szakmai igazgatójaként tevékenykedik elmondta, a „KisTakit” kisgyerekkora óta ismeri. Látta felnőni, és óriási dolognak tartja, hogy ott lehetett az Európa-bajnoki győzelménél.

„Ez egyszerűen fantasztikus. Huszonhárom évesen érett birkózással végigverte a mezőnyt. Pedig ha visszagondolok, nem volt olyan régen, hogy ott rúgta a bőrt a lábunk között, miközben az édesapja, Takács Ferenc tartotta nekünk az birkózó edzéseket. Persze ő akkor még focista akart lenni, folyton ott volt láb alatt a labdájával együtt.” – emlékezett vissza a zágrábi aranyérmesre a legfiatalabb birkózó olimpiai bajnokunk.

Lőrincz öröme a díjátadással lett teljes. Bacsa Péternek, a Magyar Birkózók Szövetsége ügyvezető alelnökének köszönhetően Takácsnak én adhattam át az Eb-aranyérmet. Felemelő pillanat volt. Megjegyzem: ez volt életem első éremátadása...” – mondta a KIMBA szakmai igazgatója, egyben hozzátette: az egész válogatott kitett magáért a közelmúltban zárult kontinensbajnokságon. „Hat dobogós helyet szereztek a mieink, minden szakágban lett érem, a legfényesebbet a kötöttfogásúak 87 kilogrammos kategóriájában Takács István gyűjtötte be. Természetesen már most mindenki a vb-re koncentrál, amely olimpiai kvalifikációs világverseny is lesz egyben.” – nyilatkozta Lőrincz Tamás. 

0 Tovább

Hivatalosan visszavonultak a Lőrincz fivérek

Évnyitó sajtóreggelit rendezett a Kozma István Magyar Birkózó Akadémián (KIMBA) a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ), amelyen többek mellett a Lőrincz fivérek hivatalosan is bejelentették visszavonulásukat. Az olimpiai, világ- és négyszeres Európa-bajnok Lőrincz Tamás másfél évtized alatt tizenöt világversenyes érmet szerzett. Ezúttal köszönetet mondott mindazoknak, akik támogatták a pályafutása során, családja tagjainak, az MBSZ vezetőségének, klubjainak (Ceglédi VSE, Budapesti Honvéd).

„Tizenöt év a felnőtt élmezőnyben szerintem két pályafutásnak is megfelel, úgyhogy ezt a részét mind a ketten kimaxoltuk. A birkózás azért nem fog hiányozni, mert az életünk mindennapjait továbbra is ez tölti ki, Viktorét is és az enyémet is” – mondta Lőrincz Tamás, aki tokiói ötkarikás diadala óta csak edzésen lépett szőnyegre („egyre kevésbé hiányzik”), viszont a sportágtól egyáltalán nem szakadt el, hiszen tavaly óta a KIMBA szakmai igazgatója.

Öccse, az Európa-bajnok, olimpiai és vb-ezüstérmes Lőrincz Viktor szintén nem versenyzett tokiói döntőjét követően, jelenleg a felnőtt kötöttfogású válogatott edzője. „Ebben nőttem fel, ez az életem, amit ettől a sportágtól kaptam a pályafutásom alatt, azt szeretném visszaadni. Remélem, hogy hozzá tudok járulni ahhoz, hogy utódaink legalább olyan eredményeket érjenek el, mint mi” – fogalmazott.

Németh Szilárd, az MBSZ elnöke, a KIMBA alapítója példaértékűnek nevezte a Lőrincz fivérek emberi és szakmai kvalitásait, és örült, hogy továbbra is a magyar birkózásban tevékenykednek. A bejelentés alkalmából Bacsa Péter ügyvezető alelnökkel jutalomban részesítette a két kiválóságot. Azt is bejelentette, hogy hazánk megpályázza a 2024-es olimpiai kvalifikációs világselejtezőt. Ehhez kapcsolódóan Bacsa Péter, a nemzetközi szövetség (UWW) bürotagja elmondta, hogy Magyarországnak nehéz dolga lesz a pályázaton, ugyanis még nyolc nemzet verseng a párizsi olimpia utolsó, májusi kvalifikációs állomásáért, amelyre márciusban zárul a jelentkezés. Kiemelte azt is, hogy a tokiói játékokra rendezett sikeres európai torna akár előny is lehet.

Németh Szilárd az idei tervekről elmondta, hogy a mostani év középpontjában a szeptemberi belgrádi olimpiai kvalifikációs világbajnokság áll, amelyre elsősorban fiatal birkózókból álló szurkolói tábort szervez a szövetség. A sportvezető szólt arról, hogy az MBSZ emlékkönyvet készíttet a tavaly decemberben elhunyt Varga János olimpiai, világ- és Európa-bajnok birkózóról, a Nemzet Sportolójáról, a nemzetközi szövetség júliusi budapesti ranking viadalának hivatalos neve pedig Polyák Imre–Varga János-emlékverseny lesz. (Egyébként a médiaeseményt megtisztelte jelenlétével a december végén elhunyt legenda özvegye, Gabi asszony.)

A sajtóreggelin az MBSZ és a Magyar Edzők Társasága (MET) együttműködési megállapodást kötött, a továbbiakban közösen szervezik az edzőképzési programot. Németh Szilárd hivatalosan is köszöntötte Kiss Balázs világbajnokot a KIMBA edzői gárdájában, míg Dér Tamással, Kaposvár alpolgármesterével szándékmegállapodást írt alá a júliusi U15-ös Európa-bajnokság megrendezéséről. A sajtóeseményen az MBSZ, a KIMBA és Testnevelési Egyetem által közösen alapított, a 2020-ban fiatalon elhunyt válogatott birkózó nevét viselő Tóth Bendegúz-ösztöndíjat a tavalyi Európa-bajnok Fritsch Róbert vehette át.

0 Tovább

Pénzdíjas lesz a birkózók rangsorverseny sorozata

Pénzdíjas lesz a Nemzetközi Birkózó Szövetség (UWW) által szervezett rangsorverseny-sorozat, melynek utolsó állomását Budapest rendezik júliusban - adta hírül az MTI.

A szervezet szerdán tette közzé a honlapján, hogy a február elsején, Zágrábban rajtoló sorozat során 390 ezer svájci frankot (155,8 millió forintot) oszt ki az állomások érmesei között. Az első helyezettek 1500, a másodikok 750, míg a harmadikok 500 svájci frankot kapnak kézhez, sőt a vezető testület azt is megszavazta, hogy az év birkózója - amelyet a három fogásnem mind a 30 súlycsoportjában kihirdetnek majd az év végén - 5000 svájci frankos (csaknem 2 millió forintos) jutalomban részesül.


Az UWW már korábban kihirdette a Ranking Series további állomásait is: február 23-tól Egyiptomban folytatódik a sorozat, majd egy hosszabb szünet után június elsejétől Kirgizisztánban, míg július 13-tól Budapesten gyűjthetnek pontokat a birkózók, akik ezeken a versenyeken minden súlycsoportban két kilogrammos engedményt kapnak a mérlegelésnél.
A rangsor- és a világversenyeken elért helyezésekért pontokat kapnak a birkózók, így alakul ki a világranglista, melynek legjobbja kapja majd az év birkózója elismerést, egyúttal a legjobb nyolc kiemelt lesz a 2023-as, belgrádi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon.

0 Tovább

Beiktatták a Magyar Birkózó Hírességek Csarnoka tagjait

A koronavírus-járvány miatt 2021-ben elmaradt a sportág egyik legnagyobb hazai ünnepsége, a birkózókarácsony, ezért a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) 2022-ben az idei legjobbak mellett a tavalyiakat is kitüntette Csepelen, a Kozma István Magyar Birkózó Akadémián (KIMBA). Emellett a  nemzetközi szövetség (UWW) Hall of Fame-je mintájára a Magyar Birkózó Hírességek Csarnokának tagjait is beiktatták.

Az eseményt többek között megtisztelte jelenlétével Schmidt Gábor, a sportigazgatási- és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkár, Berényi Péter, a Nemzeti Sport Ügynökség (NSÜ) vezérigazgatója, Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára, Kovács Norbert, a Nemzeti Sportközpontok főigazgatója, házgazdaként természetesen Németh Szilárd, az MBSZ elnöke, a KIMBA alapítója, Bacsa Péter, az MBSZ ügyvezető alelnöke, a KIMBA operatív igazgatója, Ancsin László, az MBSZ főtitkára, valamint Lőrincz Tamás olimpiai bajnok, a KIMBA szakmai igazgatója.

Schmidt Gábor köszöntő beszédében méltatta a hazai birkózósport eredményességét és dicsérte az MBSZ, illetve a KIMBA tevékenységét. Németh Szilárd így fogalmazott: „Az elmúlt években hozzászoktunk ahhoz, hogy megvoltak a sportágfejlesztésre szánt támogatásaink, amelyeknek köszönhetően sportágunk szentélye, a KIMBA is megépülhetett. 2015-ben számos klubban szörnyű körülmények között zajlott a munka, így megálmodtuk a sportágfejlesztési programunkat, amelynek hála, napjainkban rengeteg egyesületben a kor igényeinek megfelelő edzésmunka folyhat. A KIMBA is meghozta azt, amit elvártunk tőle, a feltételek és a kiváló szakemberek adottak ahhoz, hogy elérjük a céljainkat – ebben nem csak a nemzetközi eredményesség tartozik, hanem az is, hogy jó embereket neveljünk. Állíthatom, remek úton járunk. Szeretném kiemelni, hogy az idei volt az eddigi legeredményesebb évünk, sportolóink ötvenkilenc érmet nyertek a világversenyeken – ez a szám 2019-ben negyven volt. Büszkék vagyunk arra is, hogy a sportágunkban zajló generációváltás ellenére birkózóink a 2022-es világbajnokságon ugyanannyi érmet szereztek, mint 2018-ban, Budapesten.”

A 2021 legjobbjainak járó díjak átadása előtt Janicsák Veca tartott koncertet. Ezután Németh Szilárd és Ancsin László együtt nyújtották át az elismeréseket.

2021-es díjazottak
Életmű-díj: Alker Imre, Módos János, Széles József
Fél évszázad-díj: Kapitány István, Lengyel Sándor
Média-díj: Suba Kata
Az Év bírója: Pál Szabolcs
Az Év edzője: Sike András
Az Év utánpótlásedzője: Kliment László
Az Év veterán birkózója: Lakatos Győző
Az Év utánpótlás-birkózói: Elekes Enikő, Józsa Attila, Tösmagi Attila
Az Év birkózói: Lőrincz Tamás, Muszukajev Iszmail,  Sastin Marianna

A Four Bones Quartett előadása után Németh Szilárd Bácsi Péterrel a 2022-es elismeréseket adta át.

2022-es díjazottak
Életmű-díj: Növényi Norbert, Tar Mihály
Fél évszázad-díj: Kálmán Tibor, Kurucz István, Savanya Ferenc
Média-díj: Krasznai Bence
Az Év bírója: Lukács Imre
Az Év edzője: Lévai Zoltán
Az Év utánpótlás-edzője: Lőrinczy Attila
Az Év veterán birkózója: Dajka Zsolt
Az Év utánpótlás-birkózói: Darabos László, Nyikos Veronika, Ritter Sophie
Az Év birkózói: Fritsch Róbert, Muszukajev Iszmail, Nagy Bernadett

A magyar birkózás hagyományait és erejét jól mutatja, hogy eddig összesen kilenc honfitársunkat választották be a nemzetközi szövetség (FILA, majd UWW) Hírességek Csarnokába, a Hall of Fame-be: Polyák Imrét (2003), Kozma Istvánt (2007, posztumusz), Kocsis Ferencet (2013), Varga Jánost (2016), Keresztes Lajost (2018, posztumusz) és Kovács Istvánt (2018) sportolói, Hegedüs Csabát (2005) a birkózás legendája, Kruj Ivánt (2009) versenybírói és Gáspár Tamást (2013) sportvezetői kategóriában.

Az MBSZ alapításának tavalyi centenáriumán 2021-es határozatával támogatta az önálló Magyar Birkózó Hírességek Csarnokának létrehozatalát és javasolta, hogy annak lső tagjai legyenek a nemzetközi Hall of Fame-be már beválasztott legendák. Hivatalos beiktatásukra azonban tavaly nem kerülhetett sor  a koronavírus-járvány miatt,most viszont pótolták a az „elmaradást”, a 2021-es Hírességek Csarnokába választott tagok mellett az idén megválasztottakat is beiktatták – Hegedüs Csabát kedd délelőtt, a KIMBA tanévzárójának ugyancsak ünnepélyes eseményén.

2022-ben a világbajnok Sastin Marianna, az olimpiai aranyérmes Sike András és a magyar birkózósport első olimpiai elsőségét elérő Weisz Richárd (posztumusz) sportolói, két mesteredző, Szőnyi János és Klinga László edzői, míg az aranysíppal kitüntetett bíró, Hessky Pál bírói kategóriában került be a Magyar Hírességek Csarnokába.

Fotók: MBSZ/Róth Tamás

0 Tovább

Birkózás – Magyar érmek a vb előtt

Sikeres főpróba! A magyar kötöttfogású válogatott a hagyományos szerbiai Ljubomir Ivanovics Gedzsa-emlékversennyel hangolt a szeptember 10-én, tehát nagyjából egy hónap múlva kezdődő belgrádi világbajnokságra.

A főpróba olyan jól sikerült Mladenovacban, hogy a mieink a varsói Pytlasinski-emlékversenyhez hasonlóan ezúttal is megnyerték a csapatpontversenyt a nyolc ország birkózóit felvonultató nemzetközi megméretésen. Aranyérmet szerzett Kecskeméti Krisztián (60 kg), a világbajnok szerbiai Nemes Viktort felülmúló, Eb-2. Lévai Zoltán (77 kg), öccse, az idei budapesti Eb-3. Lévai Tamás (82 kg) és a vb-5., idei U23-as világbajnok Takács István (87 kg), aki a döntőben az Eb-3. Szilvássy Eriket győzte le. Utóbbin kívül még második lett az Eb-3., Ej-2. Torba Erik (63 kg) és a tavasszal itthon, a BOK-csarnokban Eb-győztes Fritsch Róbert (72 kg), harmadik pedig szintén idei Eb-3. Vitek Dáriusz (130 kg).

Fotó: MBSZ

0 Tovább

31 érem a második junior-válogatóról

A Kozma István Magyar Birkózó Akadémia híre - Harmincegy érmet, 17 aranyat, 11 ezüstöt és 3 bronzot nyertek a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia (KIMBA) növendékei az Orosházán hétvégén rendezett junior-válogatóversenyen, amely a második volt a sorozatban.

A legtöbb első helyezettünk a lányok között lett, összesen hét, s négyen a második helyen zártak. Szabadfogásban hat sportolónk arany-, négy ezüst és egy bronzérmet nyert, míg a kötöttfogásúak között négyen győztek, hárman másodikak lettek, ketten pedig a dobogó harmadik fokára álltak fel.

A súlycsoportok nagyrészében körmérkőzések, vagy nordic-rendszer szerinti lebonyolítás zajlott, mindössze két kategória, a szabadfogású 70 és a kötöttfogású 72 kilóban alakult ki tíz, valamint kilenc fős tábla. Előbbi súlycsoportban a kadet Eb-ötödik Nagy Marcell, utóbbiban pedig a junior vb-harmadik Tösmagi Attila diadalmaskodott.

Kötöttfogás
55 kg:
 2. Domokos Edmond, 3. Bodor András
60 kg: 1. Rafael Dániel
63 kg: 1. Mányik Dávid
67 kg: 1. Kovács Ádám Zsolt
72 kg: 1. Tösmagi Attila, 2. Papp Barnabás Krisztián, 3. Botos Dominik
82 kg: 2. Szokol Levente,

Szabadfogás
57 kg: 1. Rácz Balázs
61 kg: 1. Mizsei Zoltán
65 kg: 1. Kiss Benedek, 2. Gombos Alex
70 kg: 1. Nagy Marcell, 2. Vikol András, 3. Mráz Zoltán
74 kg: 1. Nemes Bálint
79 kg: 2. Nagy Zsombor
92 kg: 2. Sallai Sándor
97 kg: 1. Gyuricza Marcell

Női birkózás
49 kg: 
2. Lázár Csenge
53 kg: 1. Matyi Vivien
55 kg: 1. Szenttamási Róza
59 kg: 1. Borsos Viktória
62 kg: 1. Soliman Yasmine, 2. Páli Mirella
65 kg: 1. Elekes Enikő
68 kg: 1. Pók Karolina, 2. Terék Gerda
72 kg: 2. Virág Zsófia
76 kg: 1. Nyikos Veronika

0 Tovább

sportbanyaszat

blogavatar

Sokkal több érték, és érdekes sztori van a sportban, mint ami elsőre látszik. Isten hozott a 2-es tárnában!

Kedvencek

NemOlimpiaiSportok NemOlimpiaiSportok

Ezen az oldalon a nem olimpiai sportágak híreit olvashatják. Ha infót szeret...

Közösségben az Egészségért Közösségben az Egészségért

Egy jó közösségben minden egyszerűbb, a sport és céljaid elérése egyar...

Feedek

Feedek

Archívum