Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Erőemelő Európa-bajnokság – Hét érem, 13 országos csúcs 

A svédországi Västerås-ban befejeződött az erőemelő Európa-bajnokság. A magyar válogatott versenyzők ezúttal is bizonyítottak. A Magyar Erőemelő Szövetség információi szerint összesen 13 országos csúcs dőlt meg, emellett két egyéni rekord is született.

A junioroknál Rozsnyai-Kovács Aletta összetett ezüstöt szerzett, miután fekvenyomásban aranyat, guggolásban pedig egy bronzérmet gyűjtött be a 63 kilósok között. Ugyancsak a junior mezőnyben a férfi +120 kilósoknál Bereczki Szilárd fekvenyomásban arany, összetettben pedig ezüstérmesként zárt.

A junior +120 kilósoknál egy magyar bronz született, azt Bana Milán szállította fekvenyomásban, ő összetettben a hatodik helyet csípte el. Az ifiknél Füzesi Marcell (105 kg) fekvenyomásban lett harmadik, összesítésben pedig Eb ötödik lett.

A magyar válogatottból Tóth Enikő (junior 84 kg) a 7., Sallai Eszter (junior 69 kg) a 9., Susa Dávid (felnőtt 93 kg) a 10., Katos Dorina (junior 69 kg) a 15. lett.

Az erőemelő Európa-bajnokságon három fogásnemben versenyeztek a legjobbak. Fekvenyomásban, guggolásban és felhúzásban mérettettek meg, fogásnemenként is hirdettek győzteseket, emellett összetett érmeket is osztottak. 

Érdekesség, hogy Rozsnyai-Kovács Aletta összetett teljesítménye Magyarországon a valaha elért legjobb eredménynek számít a Nemzetközi Erőemelő Szövetség (IPF) pontrendszere (GL) szerint, Bereczki Szilárd összetett eredménye pedig az idei harmadik legjobb itthon.

0 Tovább

Teljes jogú olimpiai sportág lehet a sportmászás 2028-ban

A NOB végrehajtó bizottsága a 28 állandó sportág között javasolja a sportmászást a 2028-as Los Angeles-i nyári játékokra. A Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség örömmel értesült róla, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság legfőbb testülete a 28 alapsportág között javasolta a sportmászást a 2028-as Los Angeles-i olimpia előzetes programjába. A végleges döntést a pekingi téli olimpia alatt összeülő közgyűlés mondja majd ki, de ez várhatóan már csak formaság lesz – adta hírül az MHSSZ.

A sportmászás a 2020-as tokiói olimpián mutatkozott be. Az Agenda 2020 keretében az alap sportágakon felül a rendező ország javasolhatott olyan sportágakat, amelyek komoly helyi érdeklődésre tarthatnak számot. A NOB pedig már jó ideje igyekszik a fiatal közönséget megcélozni. A sportmászás mindkét kritériumot teljesítette, hiszen a japán mászók a világ legjobbjai közé tartoznak, és világszerte rengeteg fiatal űzi a sportágat. A sportmászók nem is okoztak csalódást, a versenyeknek óriási sikere volt.

A párizsi olimpia szervezői szintén éltek a lehetőséggel, így már Tokió előtt biztossá vált, hogy 2024-ben is lesznek sportmászó versenyek az olimpián. Nem csoda, hiszen Franciaország a sportág egyik európai bázisa. Tudva, hogy az Amerikai Egyesült Államok a sportmászás tengerentúli bölcsője, abban mindenki biztos volt, hogy Los Angelesben is szerepel majd a programban. Azt azonban csak a legbátrabbak remélték, hogy az alapsportágak közé is bekerülhet.

„Óriási elismerése ez a sportágunknak, és bizonyítja nemzetközi jelentőségét. Dinamikusan fejlődik, és rendkívül népszerű a fiatalok körében. A három versenyszám, a gyorsmászás, a nehézségi mászás és a boulder tökéletesen leképezi a „Gyorsabban, Magasabbra, Erősebben” olimpiai mottót” – mondta Kandrács Ildikó, a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség elnöke. – „Számunkra is extra motivációt ad, hogy az évekkel ezelőtt megkezdett szakmai munkával hosszú távra tervezhetünk. Azon dolgozunk, hogy akár már Párizsban magyar sportmászónak szurkolhassunk. Erre minden esély megvan, hiszen van három olyan reménységünk, akik az európai mezőnyben korosztályuk legjobbjai.”

Ez a három fiatal sportmászó az ifjúsági Európa-bajnok Vályi Gergő, az ifjúsági világbajnoki 4. helyezett Radics Attila, valamint a már felnőtt Európa-kupán is középdöntőbe jutott Tusnády Nimród. Mindhárman tizenhét évesek, és óriási elánnal készülnek Párizsra.

Los Angeles kapcsán az esetleges versenyformátumról és versenyzői kvótáról még nem esett szó. Tokióban egy kombinált formátumban indultak a mászók, amely mindhárom versenyszámot, a bouldert, a nehézségit és a gyorsmászást ötvözte. Párizsban már eggyel igazságosabb formában zajlanak a versenyek, hiszen külön veszik a gyorsmászást, ahol végre kiteljesedhetnek a specialisták, a kombinált számban csak a boulder és a nehézségi marad. Az indulók száma is növekszik: míg Tokióba csak 20 női és 20 férfi mászó juthatott ki az egész világról, addig Párizsban már 68-an indulhatnak.

Kislexikon:

Sportmászás: 2020 óta olimpiai sportág. A sziklamászás versenyszerű formája, jellemzően épített műfalakon. Három versenyszám van, ezek a boulder, a nehézségi valamint a gyorsmászás. A bouldernél négy méter magas falakon, kötélbiztosítás nélkül kell nehéz, jó koordinációt és egyensúlyérzéket erővel ötvöző mozdulatsorokat végrehajtani. A versenyzők esetleges esését a fal lábánál lévő matrac tompítja. Gyorsmászásnál egy sztenderd, 15 méter magas falon kiépített útvonalon másznak fel kötélbiztosítással, itt kizárólag a gyorsaság számít, ki ér fel leghamarabb. Ez a mászók 100 méteres sprintje. Az út fogásai a világ minden gyorsmászó falán milliméterre pontosan ugyanott helyezkednek el, így az idők összemérhetők. A nehézségi mászás a „királykategória”, amely a legközelebb áll a természetes sziklákon zajló sportmászáshoz. Versenyenként és helyszínenként eltérő típusú műfalakon, mindig más utakat építve rendezik, ahol a mászók kötélbiztosítással másznak. Az elért eredmény erősen függ az mászóút építőjének stílusától is, hogy az mennyire áll közel a versenyzőéhez, tehát az adaptáció kulcsfontosságú. A sorrendet az dönti el, hogy ki milyen magasra jut. 

0 Tovább

Száraz Gergő és Busa Andrea az év legjobb kick-boxosai

Az idén is megválasztotta a Magyar Kick-box Szakszövetség az Év Sportolóit. A férfiaknál Száraz Gergő első alkalommal, míg a nőknél Busa Andrea immár harmadszor lett a sportágban az esztendő hazai legjobbja – adta hírül az MKBSZ.


A 2021-es évet is beárnyékolta a koronavírus járvány, az első jelentős nemzetközi kick-box verseny a szeptemberi budapesti világkupa volt. Ezt követően azonban októberben az olaszországi Jesolóban megrendezték a sportág felnőtt világbajnokságát, majd az idősebb korcsoportokba tartozó fiatalok összemérhették tudásukat a montenegrói Budvában megrendezett novemberi utánpótlás Európa-bajnokságon is.

Mindkét világversenyen tatamira lépett Száraz Gergő, aki 18 éves létére 57 kg-ban a light-contact és a kick-light szabályrendszerben is felnőtt világbajnoki címet nyert. A csepeli Halker-Király Team tehetsége ezt követően az utánpótlás Eb-n is mindkét szakágban diadalmaskodott.

Klubtársa, a 2019-ben három szabályrendszerben is vb-győztes Busa Andrea is a dobogó tetejére állhatott fel a jesolói világbajnokságon, ahol pointfightingban a nők 65 kg-os súlycsoportjának küzdelmeiben gyarapította vb-aranyainak a számát.

0 Tovább

Két magyar karatés érem a fiatalok világversenyén

Két magyar érem született az olimpián az idén bemutatkozott karate sportág utánpótlás korosztályának legrangosabb sorozatában a hétvégén. A Karate1 Youth League szériának az olaszországi Jesolóban rendezett állomásán hatalmas mezőny gyűlt össze: 54 ország közel 2500(!) versenyzője lépett tatamira. Magyarországot 29 fiatal képviselte, közülük a kadeteknél az MTK-s Tóth testvérek állhattak fel a dobogóra.

A kadet korosztályban (14-15 évesek) az 52 kg-os fiúk küzdelmeiben nem kevesebben, mint 95-en indultak. Közülük Tóth Máté Roland öt győzelemmel jutott a döntőbe, és végül a második helyen végzett. Testvére, Tóth Zsombor Zoltán ugyanebben a kategóriában harmadik lett.

A péntektől vasárnapig tartó háromnapos versenyen közel volt még az éremszerzéshez az ötödik helyen végzett Fischer Bálint, valamint Bogdán Panna, aki hetedik lett.

0 Tovább

Nagy álma valósult meg a Veszprém válogatottjának: saját ruhamárkával erősít Ligetvári Patrik

Az élsportoló régóta dédelgetett álma volt egy saját kollekció, amelyben a hozzá hasonló, magas testalkatúak is megtalálják a számukra kényelmes, egyedi darabokat.

Bár örökös első helyet foglal el Ligetvári Patrik életében a kézilabda, egy régi nagy álmát is sikerült most megvalósítani a Veszprém Telekom válogatott átlövőjének. Piacra lép a thisSIDE, az élsportoló saját ruhamárkája, melyet párjával, Morár Henriettával közösen álmodtak meg.

„A kézilabda továbbra is örök szerelem marad és ez várhatólag már soha nem fog megváltozni, de jól esik egy kicsit szélesíteni a spektrumot. Hálás vagyok Heninek, hogy ennyit tud foglalkozni a kis projektünkkel és sokszor egy személyben irányítani azt. Nagyon örülök, hogy eljutottunk idáig, de ahogy a pályán, úgy azon kívül is rengeteg munka vár még rám, ránk. Ez a szezon eddig minden tekintetben úgy alakul, ahogy terveztem és izgatottan várom már, hogy a világ legjobb közönsége előtt vívhassuk meg az Eb meccseit. Az pedig plusz motivációt jelent számomra, hogy megvalósítottuk álmainkat, terveinket és most már bárki vásárolhat olyan ruhát, ahol a kényelem nem kiváltság, hanem választás kérdése” – mondta a thisSIDE első kollekciója kapcsán Ligetvári Patrik, aki saját tapasztalatait is beépítette a kollekció tervezésébe. Mint mondja, a hozzá hasonló, két méteres magassággal rendelkezők – csakúgy, mint csapattársa, Rodrigo Corrales, aki nemcsak örömmel használja a kollekció darabjait, de modellként is feltűnik a márka fotóin – rendkívül nehezen találnak számukra komfortos, megfelelő ruhadarabokat.

Az élsportoló és párja ezért úgy alkották meg a kollekció darabjait, hogy senkinek se kelljen kompromisszumot kötnie, ha minőségi, sportos ruhadarab vásárlásáról van szó. „Fontos célunk volt a tervezéskor, hogy a vásárló a tömegesen gyártott ruhadarabokon kívül is megtalálja önmagát, a lehető legnagyobb kényelemben, miközben ugyanazt az elégedettséget érzi minden alkalommal, - amikor magára ölti bármelyik termékünket - mint az első kicsomagolásnál” – tette hozzá az élsportoló, akire öt BL és hat bajnoki összecsapás vár, az újévet pedig a magyar kézilabda-válogatott tagjaként kezdi. A thisSIDE bemutatkozója a https://www.youtube.com/watch?v=Wr3hfXnnX9g linken érhető el.

0 Tovább

Teqball-vb: Zárásként egy arany és egy bronz Lengyelországban

Ez volt minden idők legeredményesebb magyar világbajnoksága

Aranyérmet szerzett a Bányik Csaba, Janicsek Zsanett kettős a vegyespárosok kategóriájában a teqball-világbajnokságon. A lengyelországi Gliwicében megrendezett világverseny utolsó napján a magyar duó a brazilokat győzte le. Ezenkívül volt még egy magyar éremszerzés: a férfi párosoknál a Blázsovics Ádám, Bányik Csaba kettős bronzérmes lett.

A magyar küldöttség így összesen négy éremmel fejezte be a lengyelországi világbajnokságot, miután egyéniben Blázsovics Ádám és Izsák Anna is aranyérmes lett korábban.

A Magyar Teqball Szövetség információi szerint ez volt minden idők legeredményesebb magyar világbajnoksága. 

0 Tovább

Magyar versenymászók: cél a párizsi olimpia

Az idén Tokióban az olimpián is bemutatkozott sportmászást hazánkban is több ezren művelik, több versenyzőnknek pedig reális esélye van kijutni a következő ötkarikás játékokra.

Kandrács Ildikó, a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség elnöke elmondta, hogy kiemelt céljuk a versenymászásban évekkel ezelőtt megkezdett szakmai munkát még magasabb szintre emelve hozzásegíteni a magyar sportmászókat az olimpiai kvalifikációhoz. Hozzátette, hogy Magyarország sok szempontból le van maradva más nemzetekhez képest, ezért infrastrukturálisan és szakmailag is sokat kell fejlődnie ahhoz, hogy 2024-ben Párizsban, majd négy esztendővel később Los Angelesben magyar sportmászónak szurkolhassunk. Ezen a szövetségnél egy lelkes és elhivatott csapat dolgozik.

Infrastrukturális fejlesztésekre az aktív Magyarországért felelős kormánybiztosságnak köszönhetően az elmúlt három évben a szövetség történetében példátlan mértékű támogatásokhoz jutottak vasalt utak telepítésére, sziklamászó helyek felújítására és mászótermek felújítására, bővítésére. Utóbbi program keretében két év alatt 32 mászóterem hatvanmillió forintnyi forrásból fejleszthetett, néhány nagyobb komplexum pedig ezen felül egyedi fejlesztési támogatásban is részesült. Ezek a támogatások elsősorban a tömegsport számára jelentenek komoly lehetőségeket, ezzel egyúttal azonban óriási szerepük van a sportág tömegbázisának növelésében, valamint a versenymászó válogatott felkészülési lehetőségeinek javításában is.

Farkas Tamás, a versenymászó válogatott vezetőedzője kiemelte, hogy három versenyzőnek is reális esélye van kijutni a párizsi olimpiára, amennyiben biztosítottak számukra a felkészülés feltételei. Már a jelenlegi adottságok mellett is kiemelkedő eredményeket érnek el a korosztályos versenyeken. Vályi Gergő ifjúsági Európa-bajnok, Radics Attila ifjúsági világbajnoki 4. helyezett, Tusnády Nimród pedig már Európa-kupán is középdöntőbe jutott. Mindhárman tizenhét évesek, nemzetközi szinten is korosztályuk legjobbjai közé tartoznak.

Könnyű dolguk ugyanakkor biztosan nem lesz, hiszen az előző olimpiára mindössze 20 női és 20 férfi mászó juthatott ki. Párizsban a versenyszámok szétválasztásával ez a kvóta 68-ra nő, de ennek felosztása még kidolgozás alatt van. Egy biztos, hatalmas a verseny ezen fiatal sportág fiatal sportolói között a kijutásért. De talán nem véletlen, hogy a sportmászás népszerűsége dinamikusan nő, és jó eséllyel sokáig az olimpia porondján marad.

Kislexikon:

Sportmászás: a sziklamászás versenyszerű formája, jellemzően épített műfalakon. Három versenyszám van, ezek a boulder, a nehézségi valamint a gyorsmászás. A bouldernél négy méter magas falakon, kötélbiztosítás nélkül kell nehéz, jó koordinációt és egyensúlyérzéket erővel ötvöző mozdulatsorokat végrehajtani. A versenyzők esetleges esését a fal lábánál lévő matrac tompítja. Gyorsmászásnál egy sztenderd, 15 méter magas falon kiépített útvonalon másznak fel kötélbiztosítással, itt kizárólag a gyorsaság számít, ki ér fel leghamarabb. Ez a mászók 100 méteres sprintje. Az út fogásai a világ minden gyorsmászó falán milliméterre pontosan ugyanott helyezkednek el, így az idők összemérhetők. A nehézségi mászás a „királykategória”, amely a legközelebb áll a természetes sziklákon zajló sportmászáshoz. Versenyenként és helyszínenként eltérő típusú műfalakon, mindig más utakat építve rendezik, ahol a mászók kötélbiztosítással másznak. Az elért eredmény erősen függ az mászóút építőjének stílusától is, hogy az mennyire áll közel a versenyzőéhez, tehát az adaptáció kulcsfontosságú. A sorrendet az dönti el, hogy ki milyen magasra jut.

0 Tovább

Teqball-vb: Izsák Anna és Blázsovics Ádám is világbajnok lett

Sporttörténelmi sikerek a teqball-világbajnokságon! A lengyelországi Gliwicében zajló világversenyen magyar világbajnokot avattak egyéniben a férfiaknál és a nőknél is.

A Magyar Teqball Szövetség információi szerint a nőknél Izsák Anna, a férfiaknál pedig Blázsovics Ádám lett világbajnok. A sportág történetében először rendeztek női egyéni versenyt, így Izsák Anna nemcsak Magyarország, hanem a világ első egyéni aranyérmese.

„Ebbe még annyira nem is gondoltam bele, de mindenesetre felemelő érzés elsőnek lenni. A legnehezebb meccsem az elődöntő volt, amerikai ellenfelem alaposan próbára tett, de végül sikerült legyőznöm őt is” – értékelt Izsák Anna, aki a Balatonakarattyai Lábtenisz Klub játékosa.

Blázsovics Ádám gliwicei sikere azt jelenti, hogy begyűjtötte a harmadik egyéni világbajnoki aranyérmét. „Sok munka van ebben a három egyéni világbajnoki címben, bízom benne, hogy a sportág hazai fejlődésére is jó hatással lesz ez. A világbajnoki döntő után a dobogó tetején meghallgatni a himnuszt, azt egyszerűen nem lehet szavakba önteni. Úgy gondolom, hogy az egész válogatott jó formában érkezett a vb-re, és a lengyelek egy fantasztikus szervezéssel, illetve lebonyolítással rukkoltak elő. A teqball egyre népszerűbb világszerte, és arra meg külön büszke vagyok, hogy szerintem Magyarországon a legnehezebb vb-indulási jogot szerezni.” – összegzett Blázsovics Ádám, a Phoenix Teqball Akadémia immár háromszoros egyéni világbajnoka.

0 Tovább

Teqball-vb: Mindenki versenyben

Folytatták jó szereplésüket a magyarok a lengyelországi teqball-világbajnokságon. A Gliwicében zajló világversenyen mind az öt kategóriában a legjobb nyolc közé jutottak a mieink.

Nagy Zoltán szövetségi kapitány szerint a magyar játékosok nagyon várták már ezt a vb-t. „Van egy egészséges felfokozott hangulat a csapaton. Jó látni, hogy mindenki odateszi magát. Bízom benne, hogy ahogy halad előre ez a világverseny, minél több magyar lesz ott a végelszámolásnál és az éremcsatákban.” – mondta a szövetségi kapitány.

A lengyelországi világbajnokságon a következő válogatott állt asztalhoz:

Izsák Anna - női egyéni

Izsák Anna és Vasas Lea - női páros

Janicsek Zsanett és Bányik Csaba - vegyes páros

Bányik Csaba és Blázsovics Ádám - férfi páros

Blázsovics Ádám - férfi egyéni

0 Tovább

Íme Ligetvári Patrik válogatott kézilabdázó és párja „szerelemgyereke”

Az élsportoló és kedvese régóta dédelgették egy saját ruhakollekció ötletét, amely hosszú, közös munkájuknak köszönhetően mostanra meg is valósulhatott.

Sikert sikerre halmoz Ligetvári Patrik, a Veszprém átlövője, aki az élsport mellett most egy újabb fába vágja a fejszéjét. Régi nagy álmát valósítja meg, hiszen párjával, Morár Henriettával közösen elindítja saját ruhamárkáját, melyet thisSIDE névre kereszteltek. „Nagyon örülök, hogy eljutottunk idáig, de ahogy a pályán, úgy azon kívül is rengeteg munka vár még rám, ránk. Természetesen, a kézilabda az örök szerelem és ez várhatólag már soha nem fog megváltozni, de jól esik egy kicsit szélesíteni a spektrumot. Plusz motivációt jelent számomra, hogy megvalósítottuk az álmainkat, terveinket és most már bárki vásárolhat olyan ruhát, ahol a kényelem nem kiváltság, hanem választás kérdése. Hálás vagyok Heninek, hogy ennyit tud foglalkozni a kis projektünkkel és sokszor egy személyben irányítani azt” –árulta el ruhamárkája kapcsán Ligetvári Patrik, aki saját ruhavásárlási tapasztalatait is beleépítette kollekciójába. A két méter magas élsportolónak ugyanis állandó kihívást jelent, hogy testmagasságának megfelelő, kényelmes, egyedi darabokat találjon. 

„Fontos célunk volt a tervezéskor, hogy a vásárló a tömegesen gyártott ruhadarabokon kívül is megtalálja önmagát, a lehető legnagyobb kényelemben, miközben ugyanazt az elégedettséged érzi minden alkalommal, - amikor magára ölti bármelyik termékünket - mint az első kicsomagolásnál” – tette hozzá az élsportló, akinek párja segíti közös „szerelemgyermekük” minden lépést. „Az első kollekcióba olyan darabokat álmodtunk meg, amelyeket Patrik is gyakran visel: melegítők, pólók, pulóverek. Igazi összehangolt csapatmunka a miénk, amire nagy szükség van, hiszen Patrik életében változatlanul a kézilabda áll elsődleges helyen. Éppen ezért minden munkafolyamatot én menedzselek és viszek végig. Mindig megmutatom neki az egyes tervezési fázisokat és közösen döntünk a végeredményről, ahogy a színekről is. Szívünk-lelkünk benne van minden darabban, bízunk benne, hogy aki felpróbál egy ilyen ruhadarabot, ezt is érezni fogja” – mondta az társ-tervező, Morár Henrietta.

0 Tovább

sportbanyaszat

blogavatar

Sokkal több érték, és érdekes sztori van a sportban, mint ami elsőre látszik. Isten hozott a 2-es tárnában!

Kedvencek

NemOlimpiaiSportok NemOlimpiaiSportok

Ezen az oldalon a nem olimpiai sportágak híreit olvashatják. Ha infót szeret...

Közösségben az Egészségért Közösségben az Egészségért

Egy jó közösségben minden egyszerűbb, a sport és céljaid elérése egyar...

Feedek

Feedek

Archívum