Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

MEFS: Nagy tervek az élsporttól a mindenki sportjáig!

„Az egyetemeken, főiskolákon tanuló hallgatók a jövő döntéshozói!” Ezt az alapigazságot sokat hallhattuk az elmúlt időszakban. Innen kiindulva nem mindegy, hogy a jövő generációinak milyen értelmiségi háttere lesz, és az milyen értékeket tud közvetíteni. A Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetségnél (MEFS) 2020-ban tisztújítás volt. Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajos lett a szövetség elnöke, új bizottságok alakultak, újragondolták a MEFS stratégiai feladatait, felpörgetnék a Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Bajnokságokat (MEFOB). Minderről Juhász Pétert, a MEFS új főtitkárát kérdeztük.

Egyre hangsúlyosabbak a MEFOB-versenyek. Egyre több sportág nagyversenyein találkozhatunk azzal, hogy egyben MEFOB-verseny is. Milyen lépésekkel törekszenek arra, hogy ezek a versenyek még népszerűbbek legyenek?

Örülök annak, ha ez kívülről is így látszik, bár valójában még csak az út elején járunk. Ha a fejlődés ívét szeretnénk meghatározni, akkor távlatilag a 2024-es év lebeg a szemünk előtt. Erre a négyéves időszakra ugyanis jelentős kormányzati támogatást kapunk a MEFOB-ok minőségének fejlesztésére. 2024-ben pedig Európai Egyetemi Játékokat rendez Miskolc és Debrecen, ahol nem lehet más célkitűzése az egyetemi sportban dolgozók számára, mint hogy a rendezés és az eredmények tekintetében is felejthetetlen eseménynek tudjunk helyet adni.

Lehet tudni konkrét dolgokat is?

Bár az egyetemi sportolók körében ismert és elismert verseny a MEFOB, a résztvevőkön kívüli ismertségén javítanunk kell. Szeretnénk, ha – sportágtól függetlenül – az országos döntők az egyetemi sport ünnepei lennének, külsőségekben és színvonalban egyaránt. Természetesen vannak olyan események és sportágak, amelyekben könnyebb a közvélemény számára is észrevehető fejlesztéseket végrehajtani: rövid távon tehát az a cél, hogy ezen sportágak esetében már a közeljövőben is változtassunk. Több országos sportági szakszövetséggel közösen azon dolgozunk, hogy jelentős eseményekhez tudjunk egymást erősítve kapcsolódni, nagyon bízunk benne, hogy ezt már közönség előtt fogjuk tudni megtenni a 2021-es évben.  

Létszámukat tekintve melyek a legnépszerűbb MEFOB-versenyek?

Nem meglepő módon a csapatsportágak a legnépszerűbbek: egyrészt – ahogyan azt Mocsai Lajos elnök úr is több helyen említette – ezen sportágaknak a legnagyobb a közösségteremtő ereje, a fiatalok pedig vágynak arra, hogy közösségbe tartozzanak. Több, mint 30 csapattal indult útjára az idei egyetemi kosárlabda-bajnokság, futsalban pedig több, mint 20 csapat fogja összemérni tudását az előttünk álló tanévben. Figyelemre méltó azonban, hogy több mint 40 MEFOB-ot írunk ki egy évben, és ezek között nagyon sok olyan sportág van, amely minden évben résztvevői rekordot dönt, és rendkívül színvonalas versenyt hoz évről évre. Ha szabad, akkor nem csak a több szempontból sem ideális 2020-as évből indulnék ki, bár itt is találkoztunk roppant izgalmas és jó hangulatú versennyel, elég csak a Sárkányhajó MEFOB-ra gondolni, ahol jellemző volt az izgalmakra, hogy célfotó döntött a helyezésekről. De említhetném a Frizbi MEFOB-ot, ahol rekordszámú egyetemi csapat vett részt. A korábbi évekből – és ez reméljük a jövőben sem fog változni – számos országos bajnokság hozott rendkívül színvonalas, és létszámát tekintve kimagasló versenyt: több százan vesznek részt a Judo MEFOB-on, az úszók versenyén számos világsztár megfordul egyetemi színekben, népszerű a Vívó MEFOB is. Végül ne felejtsük el azokat a versenyeket se, amelyek az előbb említett sportolói létszámot ugyan nem hozzák, de dinamikusan növekszik évről évre a résztvevői létszám. 

Az Egyetemi Világjátékok (korábbi nevén Universiade) meghatározó eseménynek számít a MEFS életében. Jövőre ismét megrendezik a multisport eseményt. Mit lehet tudni az előkészületekről?

Bízva a járványhelyzet javulásában 2021. augusztus 18-29 között – az olimpia után - a tervek szerint megrendezésre kerül az Egyetemi Világjátékok a kínai Chengduban. Tizennyolc sportágban rendezik meg a versenyeket, a MEFS már október elején tájékoztatta az érintett sportszövetségeket az esemény előkészületeiről, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) által szabott részvételi feltételekről. A 2021. évi eseményen az 1996. január 1 – 2003 december 31. között született, felsőoktatási hallgatói jogviszonnyal rendelkező magyar állampolgárok vehetnek részt. Jelenleg zajlanak a sportági egyeztetések a szövetségek vezetőivel, eddig 9 sportág jelezte részvételi szándékát. Összességében 13-14 sportág, és 150-200 fő részvételére számítunk, január 18-án kell leadnunk az elvi nevezéseket, mely egyben a sportágankénti részvételi szándék megerősítése, bízunk benne, hogy addigra valamennyire letisztulnak a koronavírus járvány okozta, sportot is jelentős mértékben érintő kaotikus állapotok. A sportági előkészületekkel párhuzamosan zajlik az utazási lehetőségek feltérképezése, a hivatalos utaztató partner kiválasztásának előkészítése. A szövetségi egyeztetések során – figyelembe véve a folyamatosan átalakulóban lévő nemzetközi versenynaptárt is – arra törekszünk, hogy minél nagyobb számban tudjanak részt venni az Egyetemi Világjátékokon éremesélyes versenyzők, ezáltal az éremtáblán is lehetőség szerint előkelő helyen végezzen a magyar csapat.

A Téli Universiade a tervek szerint 2021 januárjában került volna megrendezésre Luzernben, Svájcban, de a járvány miatt el lett halasztva. A nemzetközi sportszövetségekkel és az egyetemi sportszövetségekkel egyeztetve azonban sikerült új időpontot találni, ez alapján a naptári évet tartva, a következő téli szezon elején, 2021. december 11-21. között kerül megrendezésre az esemény. Előreláthatólag minden idők legnépesebb magyar küldöttsége vehet részt, amennyiben a FISU jóváhagyja mind a női, mind a férfi egyetemi jégkorong-válogatottak részvételét a többi sportág mellett. Tehát a téli játékok – a halasztás miatt még Téli Universiade néven – a tervek szerint 2021. december 11-én kezdődnek Luzernben.

Sokáig a sportban tevékenykedők azt hangoztatták, hogy a fiatalokat fel kell állítani a számítógépek elől. Ergó: a sport a virtuális világ "vetélytársaként" volt jelen a köztudatban. A MEFS-nél az utóbbi időben felértékelődött a digitalizáció és az e-sport fontossága. Milyen tervek vannak arra, hogy ezek a területek minél eredményesebben beépüljenek a sportba? Vagy ez a cél?

A 2020-as évben az egész világ az online térbe költözött, így nem lenne túl szerencsés, ha a digitalizáció létjogosultságát pont most kérdőjeleznénk meg. Egyébként pedig sok sikert, hogy a mostani egyetemistákat felállítsuk a virtuális valóságtól. Azt se felejtsük el, hogy a 2010-es évek óta már a felsőoktatásba került egy olyan generáció, amely részt vett a mindennapos testnevelés rendszerében, illetve a TAO rendszernek és a Kiemelt Sportágfejlesztésnek köszönhetően rengeteg rendszeresen sportoló kerülhetett be a felsőoktatásba. Ezért ezzel a generációval már mást, és máshogyan kell kommunikálni. A digitalizáció jelenléte mindannyiunk életét meghatározza és segíti, így van ez a sportban is: számtalan eszköz, applikáció, technológia segíti az élsportot és a szabadidősportot egyaránt, így markáns szerepet kell vállalnunk itt, az egyetemekhez kapcsolódó, sportot is érintő digitalizációs fejlesztéseket a MEFS-nek hangsúlyosan kell képviselni.  Hasonlóan vélekedek az erőszakmentes e-sportról is: az, hogy a szabadidő eltöltés ezen formájába is meg tudjuk jeleníteni a sportot, ebbe a szegmensbe is ott lehetünk, inkább lehetőségként élem meg, mint veszélyként. A megoldást én abban látom, hogy megfelelő kereteket teremtsünk ezeknek a platformoknak, legyünk jelen, határozzuk meg közösen az irányokat, figyeljük a trendeket.  Azzal követnénk el a legnagyobb hibát, ha azt mondanánk, hogy ezzel a területtel nem érdemes, nem kell foglalkozni, ez nem sport, csak bambulás a monitor előtt. Számos kutatás bizonyítja, hogy a monitor előtt végzett sport ösztönzőleg hathat a „rendes” sport kipróbálására is, meghozhatja a kedvet annak űzésére. Sokan vannak olyanok is, akik a különböző sportágakban, testmozgásban nem találta meg a számításait, nem volt sikerélménye, itt viszont megtalálta azt, amit a sporttól nem kapott meg. Arról nem is beszélve, hogy a top gamerek komoly fizikai edzésmunkát végeznek azért, hogy a koncentrációjuk ne lankadjon a hosszú versenyek alatt. Összegezve: ha jól használjuk az e-sportban rejlő lehetőségeket, megfelelően kommunikálunk a szereplőkkel, akkor előnyünk származhat ebből, ezért az erőszakmentes e-sporthangsúlyosan meg fog jelenni a MEFS mindennapjaiban is.

Tisztújítás volt a MEFS-nél a nyáron. Mit lehet tudni a felállt bizottságokról, amelyek segítik a szövetség munkáját?

Így igaz, az elnökség a szeptemberi ülésén döntött a következő négy év bizottsági struktúrájáról, valamint a bizottsági elnökökről, az októberi alkalmon pedig az elnökök beszámoltak a tervezett tagságról, valamint a vázolták a működési kereteket és a stratégiai irányvonalakat. Az év végi elnökségi ülés egyik központi témája pedig a tervezett szakmai munkaterv részletes megvitatása és az előttünk álló évek tervei, elérendő céljai kerülnek majd bemutatásra.

A következő négy évnek 7 bizottsággal, két testülettel és két konkrét projektcsapattal vágunk neki. Kiváló kutatók, sportszakemberek, az egyetemi sportélet szervezői és motorjai, valamint számos külső szakértő lett felkérve arra a munkára, amit csak így, közösen fogunk tudni elérni. Hiszem, hogy minden területen fogunk tudni fejlődni: nemzetközi színtéren, a tudományos életben, a képzések fejlesztésében, az élsportban és a szabadidősportban egyaránt szükségünk és lehetőségünk van a további fejlődésre. Annak érdekében pedig, hogy ezeket a hatásokat felerősítsük és megfelelően tudjunk róla a nyilvánosság felé is beszélni, az Elnökség döntött arról is, hogy létrehozza a Kommunikációs és Marketing Bizottságot, ahol – ha szabad így fogalmaznom – a szakma nagyágyúi ültek egy asztalhoz és kívánják segíteni az egyetemi sportot. 

Elkészült a HAT 3.0, azaz a Hajós Alfréd Terv 3.0. Mit kell tudni erről a dokumentumról?

A nevéből kiolvasható, hogy ez a MEFS harmadik ilyen stratégiai dokumentuma. Az előző kettő  2013-tól határozta meg a fejlesztések fő irányait, ezt kellett 7 év után némileg finomhangolni, kiegészíteni. Számos területen kiemelkedő sikereket ért el a MEFS az elmúlt időszakban, de látni kell, hogy 7 év alatt egy generáció megfordult a felsőoktatásban, és olyan változások történtek körülöttünk, olyan trendek jelentek meg, amire a MEFS-nek is reagálnia kell:

-        Globális kihívásokkal találkozunk: gondolom nem kell említenem külön, hogy most is egy ilyenben vagyunk. Átalakulóban a felsőoktatás rendszere Magyarországon és a világon egyaránt, ehhez kell alakítanunk a stratégiát.

-        A lakosság fizikai aktivitása jelentős mértékben nem változott, a rendszeresen sportolók aránya az egyetemisták körében kevéssel 25% felett van (ez a heti 150 percet sportolók), a maradék 75%-ból 50% szinte semmit mozog. Ösztönözni kell tehát a fiatalokat arra, hogy tegyenek az egészségükért. És az is biztos, hogy más megközelítés szükséges, mert ez az arány évek óta nem változik szignifikánsan, tehát valamit biztosan rosszul csinálunk. A jövő értelmiségéről beszélünk, aki a munkaerőpiacra kikerülve – mondjuk vezetőként – azt az attitűdöt fogja képviselni, amiben szocializálódott.

-        A primer prevencióra nagyon nagy hangsúlyt kell fektetnünk a következő időszakban. Fontos megértetnünk a fiatalokkal, hogy az egészségük az élet minden területére kihatással van: koncentráció, teljesítőképesség, munkabírás, szociális kapcsolatok, családalapítás, egyszóval a teljes embert befolyásolja. A rendszeres testmozgás mind hatással van ezekre: kitartás, döntésképesség, megküzdési stratégiák, csapatszellem, magabiztosság, siker és célorientáltság – ezeket mind megkapjuk a sporttól, fontos tudatosítani a fiatalokban, hogy ezek nélkül a képességek nélkül nem fognak tudni hosszútávon érvényesülni a munkaerőpiacon.

-        Említettem a felsőoktatásba belépő új generációt – nekik mást, máshogyan kell kommunikálni, itt óriási szerepet kap a digitalizáció: e-sport, mérés-értékelési rendszerek, applikációk, kapcsolattartás új formái – ezeket mind használnunk kell, erre számos megoldással szolgál a Hajós Alfréd Terv 3.0.

-        Egészségfejlesztő egyetemek hálózatának kiépítése – A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) indított egy értékelési, minősítési vagy audit rendszert, a csatlakozó egyetemek egy komplex lista alapján világítják át a FISU-val közösen egyetemüket, majd az eredmények ismeretében jelölik ki a fejlesztések irányait, amit később a nemzetközi szövetség pontoz, és különböző minősítéseket lehet kapni. A campusok értékelésénél nem csak a sportélet aktivitása számít a komplex szempontrendszer még olyan területeket is érint, mint: táplálkozás, betegségmegelőzés, mentális és szociális egészség, kockázati magatartás, környezet, fenntarthatóság, társadalmi felelősségvállalás.

Jelenleg két egyetem csatlakozott a programhoz, de másik négy egyetemmel is előrehaladott tárgyalásokat folytatunk, illetve a közeljövőben egy erre vonatkozó együttműködési megállapodás is aláírásra kerül a nemzetközi és a magyar szövetség között. Célunk, hogy minél több egyetem csatlakozzon a programhoz. Végül a kettős életpálya modell érdemi beindítása is hangsúlyosan megjelenik a HAT 3.0-ban, fontos, hogy megfelelő körülmények mellett tudjanak készülni az egyetemeken az élsportolók, természetesen a tanulmányaik folytatása mellett.

A HAT 3.0 egyik kiemelt eleme a kettős életpálya bevezetése. Milyen lehetőségeket nyújthat egy felsőoktatásban tanulónak a modell?

Általános jelenség az élsportban, hogy a fiatal sportoló 18 éves kora környékén egy nagyon komoly választás elé kerül: sportban maradás vagy továbbtanulással felkészülés a civil életre. Ebbe a rendkívül érzékeny élethelyzetbe kapcsolódik be az egyetem, mely ennek a dilemmának az eldöntésében – egy megfelelően összeállított támogatási rendszer felmutatásával – komoly segítséget nyújthat. Ezt a duális karriert támogató feltételrendszer kialakításával lehet elérni, mely figyelembe veszi az élsportolók speciális, csak erre a korszakra jellemző igényeit. A magas fizikai és mentális terhelés következtében szükségük van az egyetemi képzési programok rugalmas megállapítására, érdekeik képviseletére a felsőoktatási környezeten belül, a szakok közötti és a kredittranszfer rendszer megfelelő alakítására, tanácsadásra és útmutatásra a képzési program szervezésében. Olyan sporttámogatási- és ösztönző rendszert kell tehát kialakítani, mely segítségével az adott egyetemre felvételt nyert élsportoló a tanulmányai mellett sportkarrierjét is eredményesen folytathatja, részben vagy egészben az egyetem sportegyesületének színeiben. Azt gondolom, hogy élsport nélkül nincs szabadidősport. Szükségünk van az egyetemeken is olyan példaképekre, akik közöttünk járnak, akiknek lehet szurkolni. Ez erősíti az egyetemi identitást, pozitív hatással lehet az egyén sportolási szokásaira, közösséget teremt, magyarán mindannyiunk érdeke, hogy az egyetemi élsportot ebből az irányból is segíteni tudjuk.

A MEFS főtitkáraként tevékenykedik. Röviden mit kell tudni önről? 

Sportmenedzserként végeztem a Testnevelési Egyetemen, innen lehetőségem volt 4 évig a jégkorong sportágban dolgozni, szemtanúja voltam a krakkói csodának, és nagyon sokat tanultam a sportágról és a szövetség működéséről. Másfél évet tölthettem ösztöndíjjal az Amerikai Egyesült Államokban, ahol vezetőképzésben vettem részt, valamint betekintést nyertem az ottani egyetemi sportélet működésébe is. Miután hazaköltöztem, főosztályvezetőként dolgoztam másfél évig a Sportért Felelős Államtitkárságon, itt az utánpótlás-nevelésre láthattam rá meglehetősen mélyen, végül pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Sportirodáját vezettem addig, amíg a jelenlegi feladat meg nem talált.

Hatalmas megtiszteltetés egy 113 éves szervezet vezetőjeként dolgozni, szolgálni az egyetemi sportot. Nehéz, de szép feladat, amelyhez kellő alázattal állok hozzá. Ambiciózus terveink, szép céljaink vannak, amelyeket el szeretnénk érni. Ehhez pedig az kell, hogy az egyetemi sportért dolgozók is valódi közösséget alkotva végezzék munkájukat. Nekem ezzel az is a célom, hogy az egyetemi sport közege és a Szövetség egy olyan klub legyen, ahova szeretnének minél többen csatlakozni és rangja is van annak, ha valaki a közösségünk tagja. Korábbi és jelenlegi olimpiai, világ és Európa-bajnok sportolók, sportvezetők, állami vezetők, hallgatók tízezreit képző testnevelők, edzők, professzorok, tanárok mind-mind részesei voltak az elmúlt 113 év történéseinek, bízzunk abban, hogy a következő száz év is hasonlóan sok, vagy még több sikert tartogat számunkra.

(VPB Kommunikáció)

0 Tovább

Egyetemi Világjátékok - Akár kétszáz fős is lehet a magyar csapat

    A Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) szerint 150-200 fő alkothatja a magyar csapatot az Egyetemi Világjátékokon - korábbi nevén Universiadén -, amelyre augusztus 18-29. között kerül sor a kínai Csengtuban.

    A MEFS közleményében Juhász Péter főtitkár elmondta, hogy az eseményen 18 sportágban rendeznek versenyeket az 1996. január 1. és 2003. december 31. között születettek részére, akik rendelkeznek felsőoktatási hallgatói jogviszonnyal.
    "Eddig kilenc sportág jelezte részvételi szándékát. Összességében 13-14 sportág és 150-200 fő részvételére számítunk. Január 18-án kell leadnunk az elvi nevezéseket, amely egyben a sportágankénti részvételi szándék megerősítése" - magyarázta a főtitkár.
    Hozzáfűzte, a sportági előkészületekkel párhuzamosan zajlik az utazási lehetőségek feltérképezése is.
    "A szövetségi egyeztetések során arra törekszünk, hogy minél nagyobb számban tudjanak részt venni az Egyetemi Világjátékokon éremesélyes versenyzők, ezáltal az éremtáblán is lehetőség szerint előkelő helyen végezzen a magyar csapat" - szögezte le Juhász Péter.
    A Téli Universiadéra januárban került volna sor Luzernben, de a koronavírus-járvány miatt 2021. december 11-21. között rendezik meg. A főtitkár szerint előreláthatólag minden idők legnépesebb magyar küldöttsége vehet részt a téli eseményen, amennyiben a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség jóváhagyja a női és a férfi egyetemi jégkorong-válogatottak részvételét is a többi sportág mellett.

0 Tovább

Halasztás és névváltás – jönnek az Egyetemi Világjátékok!

Jövő decemberre halasztották a januárra tervezett téli Universiadét, amely 2021-ben még ezen a néven lesz megrendezve, az egyetemisták és főiskolások seregszemléje jövőre ugyanakkor már a megújult névvel, azaz Egyetemi Világjátékokként vonul be a sporttörténelembe – adta hírül a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség (MEFS).

„Bízva a járványhelyzet javulásában 2021. augusztus 18.-29. között – az olimpia után - a tervek szerint megrendezik az Egyetemi Világjátékokat a kínai Chengduban. Tizennyolc sportágban avatnak bajnokokat, a MEFS már október elején tájékoztatta az érintett sportszövetségeket az esemény előkészületeiről, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) által szabott részvételi feltételekről.” – mondja Juhász Péter, a MEFS főtitkára.

„Összességében 13-14 sportág és 150-200 fő részvételére számítunk, január 18-án kell leadnunk az elvi nevezéseket, mely egyben a sportágankénti részvételi szándék megerősítése. Bízunk benne, hogy addigra valamennyire letisztulnak a koronavírus járvány okozta, a sportot is jelentős mértékben érintő kaotikus állapotok. A téli játékok – a halasztás miatt még Téli Universiade néven – a tervek szerint december 11-én kezdődnek Luzernben” – tette hozzá a sportvezető.

 

0 Tovább

Mocsai Lajos: Felértékelődnek a valós közösségek!

Tisztújítás volt a közelmúltban a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetségben (MEFS) ahol a szervezet elnökének Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajost választották meg. A sportvezetővel az azóta eltelt időszakról és a tervekről beszélgettünk – többek között.

A Magyar Egyetemi - Főiskolai Sportszövetség közgyűlése augusztusban választotta meg elnöknek. Mi történt a MEFS háza táján azóta?

A Testnevelési Egyetem rektoraként is állítom: minden eszköz a kezünkben van ahhoz, hogy a felsőoktatásban tanulóknak segíteni tudjunk. Megalakultak a szövetség működéséhez elengedhetetlen bizottságok, továbbá Juhász Péter személyében új főtitkára van a MEFS-nek.


Úgy fogalmazott, hogy az egyetemistáknak „segíteni” kell. Segítségre szorulnak?

Jelenleg a felsőoktatásban részt vevő hallgatók közel ötven százaléka egyáltalán nem végez semmilyen sporttevékenységet. Huszonöt százalékuk keveset mozog, huszonöt százalékuk pedig heti rendszerességgel sportol, vagy azért, mert az élsportban érdekelt, vagy pedig azért, hogy az egészségét megőrizze. Ez egy 2019-es felmérés, amelyet nyugodtan lehet siralmasnak nevezni.

Hogy lehet ezen a „siralmas” helyzeten javítani?

Az egyetemeken, főiskolákon tanulók gyakorlatilag a jövő értelmiségének számítanak. Továbbra is fontos, hogy a fiatalok életében markánsan jelen legyen az élsport. Az élsportolók részére egy speciális ösztöndíjrendszert dolgoztunk ki, amely lehetőséget teremt a kettős karrierre, azaz ebben a csoportban az élsport mellett a diploma megszerzésére is nagy hangsúlyt fektetünk.

Mi van azokkal, akik nem élsportban gondolkodnak?

Szintén nagyon fontos az utánpótlás bázis. Itt fiatalabb korosztályokról van szó, mint az egyetemisták, de az utánpótlásban dolgozókkal együttműködve a cél az, hogy a jövő generációjának tanulással, sporttal  teljes, valós közösségeket kínáljuk.

A valós közösségek megfogalmazás eléggé beszédes…

Kicsit elkoptatott, de mindig muszáj beszélni róla, hogy a virtuális térben eltöltött időnél sokkal egészségesebbek a valós közösségekben szerzett tapasztalatok, élmények. A MEFS ezt a területet kiemelten fontosnak tartja, hiszen csak így tudjuk valóban megtölteni tartalommal a Sportoló Nemzet szlogent.

A MEFS-elnöki tisztsége mellett a Magyar Rektori Konferencia társelnökekeként is kíván hatni erre a folyamatra?

Természetesen. A Testnevelési Egyetem rektoraként az edzőképzés kapcsán több, mint negyven sportági szövetséggel, illetve szakszövetséggel vagyok kapcsolatban. Ebből adódóan az egyetemekkel együttműködve az lesz az egyik fontos feladatom, hogy minden döntéshozót arra sarkalljak, hogy vegyenek részt az ifjúság egészségének megőrzésére épülő programban.

0 Tovább

Új főtitkár a MEFS-nél!

Új főtitkár a Magyar Egyetemi- Főiskolai Sportszövetségnél (MEFS). Dr. Székely Mózest Juhász Péter váltja.

A MEFS irányításában a közelmúltban tisztújítás volt, miután a közgyűlés Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajost választotta meg elnöknek. A sportvezető akkor hangsúlyozta: a sportnak az egyetemeken divattá kell válnia, mindez a felsőoktatási vezetőkkel való kooperáció eredményeként érhető csak el.

Az új főtitkár, Juhász Péter legutóbb a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) sportiroda vezetőjeként tevékenykedett. A leköszönő főtitkár, Dr. Székely Mózes az elmúlt nyolc évben látta el a főtitkári feladatokat a MEFS-nél.

0 Tovább

Prof. Dr. Kiss Ádám: Fizikusi tevékenységem mellett továbbra is szeretném segíteni a felsőoktatás és a sport kapcsolatát

Prof. Dr. Kiss Ádám nyolc éven át irányította elnökként a Magyar Egyetemi - Főiskolai Sportszövetséget (MEFS). A fizikus végzettséggel rendelkező sportvezető a jövőben sem akar eltávolodni az egyetemi sporttól, a MEFS Örökös Tagjaként is tevékenykedik. A MEFS legutóbbi közgyűlésén Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajost választották meg elnöknek.

„Az elmúlt nyolc év alatt kiemelt szerepet játszott az életemben az egyetemi sport, ezt nem lehet elengedni egyik pillanatról a másikra, de természetesen nem is az a cél, hogy elengedjem. Abban a megtiszteltetésben van részem, hogy Mocsai professzor úrtól megkaptam a Magyar Egyetemi - Főiskolai Sportszövetség Örökös Tagja címet. Így a fizikusi tevékenységem mellett ezen a területen is szeretném segíteni a felsőoktatás és a sport kapcsolatát” – mondja a professzor.

„Az elmúlt nyolc évre visszatekintve úgy látom, hogy az egyetemi sport minden részében jelentős sikereket értünk el. 2012-ben elsősorban dr. Székely Mózes főtitkár segítségével kidolgoztuk a Hajós Alfréd Tervet. Ez arról szól, hogy 2020-ig meghatároztuk az egyetemi-főiskolai sport fejlődési irányait.

Az egyik hangsúlyos célunk az volt, hogy évente legalább egy nagy nemzetközi sporteseményt hozzunk Magyarországra. Ezt megvalósítottuk, több Egyetemi Európa, ill. Világbajnokságot itt rendeztünk meg. Ezek közül hadd emeljem ki a 2016-os miskolci egyetemi tájfutó-világbajnokságot, amely 2016-ban a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetségtől (FISU) az év egyetemi sporteseménye címet is elnyerte.” – hangsúlyozta Prof. Dr. Kiss Ádám.

A Hajós Alfréd Terv keretében kiépítettük az intézményi Sportiroda-hálózatot, amely működése segítette a verseny- és szabadidősport események szervezését. A legismertebb szabadidősport rendezvény ezen a területen az Egyetemi Sport Nemzetközi Napja (IDUS). Eredményeinket a FISU követendő legjobb gyakorlatként mutatta be a többi ország egyetemi sportszövetségeinek.

„A hazai és nemzetközi egyetemi versenyeken is egyre nagyobb számmal és javuló eredményességgel veszünk részt, kiemelkedő eredményeket elérve. Kiemelt példaként említem, hogy 2019-ben történelmi csapatsikerekkel zárult a téli és a nyári Universiade is, hiszen 1965 óta először összesen 5 csapatsport képviselte hazánkat.” – összegzett a MEFS volt elnöke.

Egyedülálló kezdeményezésként a világon – az 1965-ös Budapesti Universiade 50. évfordulója alkalmából– létrehoztuk az Universiade Bajnokok Klubját. Ennek elnöke Nagy Tímea, kétszeres olimpiai és hatszoros Universiade-bajnok vívó.

Mindannyiunk munkájának elismeréseként 2015-ben a FISU legrangosabb kitüntetését a Jean Petitjean-díjat nyertük el, 2019-ben pedig Magyar Örökség-díjjal is kitüntettek minket.

Apropó FISU! A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség 2020-ban Magyarországnak ítélte oda az egyik legnagyobb rendezvényének, a FISU World Forum megrendezésének a jogát, amely a koronavírus miatt ugyan csak online formában valósulhatott meg 2020. augusztus 12 és 14 között. Összességében a magyar fővárosban tartott Fórumra 104 országból bejelentkezett közel 2500 résztvevőjével a MEFS, és a házigazda Testnevelési Egyetem is jelesre vizsgázott” – zárta értékelőjét Prof. Dr. Kiss Ádám, aki az ELTE fizikusaként dolgozik tovább.

A MEFS 2012 és 2020 közötti sikerei megtekinthetők itt!

0 Tovább

Mocsai Lajos a MEFS új elnöke!

A Magyar Egyetemi - Főiskolai Sportszövetség (MEFS) augusztus 12-i tisztújító közgyűlésén az elkövetkezendő négy évre Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajost elnöknek, Prof. Dr. Bács Zoltánt, Dr. Gál András Leventét, Prof. Dr. Merkely Bélát a MEFS alelnökeinek, elnökségi tagoknak pedig Prof. Dr. Ács Pongrácot (PTE), Dr. Freyer Tamást (NKE), Rakaczki Zoltánt (ME), Vladár Csabát (BCE), a HÖOK jelöltekként Kiss Viktort és Molnár Dánielt választották meg.

A MEFS leköszönő elnöke Prof. Dr. Kiss Ádám nyitotta meg a MEFS tisztújító közgyűlését szerda délelőtt a Testnevelési Egyetem Athén termében. A közgyűlésen hagyományosan a MEFS által alapított díjakat is kiosztották, az egyetemi sportért megvalósított kiemelkedő munka elismeréseként. Díjat adott át Dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár, Dr. Kulcsár Krisztián a MOB elnöke, Dr. Hankó Balázs felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár, Murai László a HÖOK elnöke és Prof. Dr. Kiss Ádám.

Dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár köszöntőjében kiemelte: „Fontos hogy megtartsuk a koronavírus-járvány vírus előtti időszak értékeit, hiszen a sport területe kulcsfontosságú a krízisek átvészelésében. Erre kiváló példa a tisztújító közgyűlés után kezdődő 2020 FISU World Forum, a MEFS, a Testnevelési Egyetem (TE) és a Digitális Jólét Program (DJP) közös rendezésében, ami a helyszíni rendezvény elmaradás után az online térben 102 ország 1400 regisztrálójával zajlik. Mivel a magyar kormány stratégiai ágazatként tekint a sportra, fontos, hogy a felsőoktatási sport és a MEFS továbbra is támogassa az egyetemeken keresztül az élsportolókat és a rekreációs célú szabadidősportot.” Dr. Szabó Tünde kiemelte, hogy a felsőoktatásban töltött esztendők az utolsók, ahol még közvetlenül hatni tudunk a fiatal generációkra az egészséges életmód kialakítása érdekében.

Dr. Kulcsár Krisztián a MOB elnöke köszöntő beszédében hangsúlyozta, hogy a MOB fontos szövetségese a MEFS-nek. Gratulált a szervezőknek a 2020 FISU World Forum megrendezéséhez, majd zárszóként megköszönte az elnökség eddigi kiemelkedő munkáját és az önmagukért beszélő kiváló eredményeket.

Itt kell elmondani, hogy Dr. Sterbenz Tamás a Testnevelési Egyetem általános rektorhelyettese zárszavában megköszönte a tagság és az elnökség elmúlt négyéves munkáját és sikeres munkát kívánt az új elnökségnek. A korábbi MEFS alelnök felhívta a figyelmet, hogy a MEFS még eredményesebb működéséhez a bizottsági munka megerősítésére van szükség.

Dr. Hankó Balázs az ITM felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára rávilágított arra, hogy a felsőoktatási intézmények kiemelt célja, hogy az egyetemi rangsorokban minél előkelőbb helyen szerepeljenek. A MEFS a Hajós Alfréd Terv (HAT) alapjait 2012-ben tette le, attól kezdve folyamatosan azon dolgozik, hogy az abban kitűzött célok megvalósuljanak. A Tervben kiemelt elem a  digitalizáció, a szabadidősport fejlesztése, továbbá mindaz a tudás, lehetőség, amely a hallgatókat célozza meg szabadidős és rekreációs célú sportrendezvények és élsportolói sportesemények szervezése tekintetében. A MEFS ehhez kiváló fórumot nyújt, kapcsolati hálót biztosít és koordinációs feladatokat lát el – zárta köszöntőjét a helyettes államtitkár.

Murai László a HÖOK elnöke beszédében a sport és az olimpiai eszme értékeire hívta fel a figyelmet: az empátiára, egymás elfogadására és az adaptivitás fontosságára, melyek a karantén alatti időszakban megmutatták, milyen fontos az összefogás. A MEFS nagy segítséget nyújtott, reméli, nyújt a továbbiakban is a HÖOK azon munkájához, melynek célja az egyetemisták sportba történő erőteljesebb bevonása. Murai László kiemelte és nagy sikerként könyvelte el, hogy Kiss Viktor a MEFS HÖOK által delegált elnökségi tagja bekerült a FISU tisztségviselői közé, mely a MEFS-HÖOK együttműködés közös érdeme, majd megköszönte Prof. Dr. Kiss Ádám elnök úrnak az eddigi elért eredményeket és az együttműködést.  

A közgyűlésen Dr. Székely Mózes a MEFS főtitkára ismertette az Elnökség 2019. évi munkáját, a pénzügyi beszámolót és a közhasznúsági jelentést a 2019. év vonatkozásában, továbbá a 2020. évi pénzügyi és szakmai tervet. Szalay Gábor, a felügyelő bizottság elnöke ismertette a Felügyelő Bizottság 2019. évi jelentését. Minden ismertetett beszámolót és szakmai tervet a Közgyűlés egyhangúlag, ellenszavazat nélkül elfogadott.

Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora, mint a MEFS elnökjelöltje röviden ismertette programját, melyet egy Klebelsberg Kunó idézettel kezdett: „A testnevelés újjászervezése nemzeti ügy, össztársadalmi érdek és érték”. Ez azóta sem változott, hangsúlyozta Mocsai Lajos.

„A sportoló nemzet szlogen tartalommal való megtöltése a cél az elkövetkezendő négy évben. Az alapfilozófiát újra kell fogalmazni a testkultúra, az életmód és az életminőség terén, mert nagy potenciál rejlik a fiatalok sportra való megnyerésében. A szabadidő eltöltése és a várható élettartam viszonylatában óriási változások vannak folyamatban, de sajnos még így is az egészségben eltöltött évek száma Európában az egyik legalacsonyabb Magyarországon. Ennek a szemléletnek megváltoztatása óriási kihívás az egyetemisták körében. A sportnak az egyetemeken divattá kell válnia, mindez a felsőoktatási vezetőkkel való kooperáció eredményeként érhető csak el.”

A MEFS új elnöke a testnevelő tanárok elfogadását, továbbképzését, szakmai és anyagi megbecsülését is célul tűzte ki megválasztása esetén.

A MEFS tisztújító közgyűlésén a tisztségeket az alábbi jelöltek nyerték el a 2020-2024-es időszakra:

 

Elnök: Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajos

Alelnök:

Prof. Dr. Bács Zoltán – Debreceni Egyetem kancellárja,

Dr. Gál András Levente – Digitális Jólét Program szakmai vezetője

Prof. Dr. Merkely Béla – Semmelweis Egyetem rektora,

Elnökségi tagok:

Prof. Dr. Ács Pongrác – Pécsi Tudományegyetem

Dr. Freyer Tamás – Nemzeti Közszolgálati Egyetem

Rakaczki Zoltán – Miskolci Egyetem

Vladár Csaba – Budapesti Corvinus Egyetem

Kiss Viktor – HÖOK jelöltje

Molnár Dániel - HÖOK jelöltje

Knoch Viktor – az olimpiai bajnokok képviselője

Felügyelő Bizottság elnöke:

Dr. Pavlik Lívia – Budapesti Corvinus Egyetem

Felügyelő Bizottság tagok:

Somogyi Ádám – Szegedi Tudományegyetem

Szalay Gábor – Eszterházy Károly Egyetem

Díjazottak:

Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportért Életműdíjat kapott:

Mészáros László – Pannon Egyetem

MEFS Hajós Alfréd Aranyplakettje az Egyetemi – Főiskolai Sportért Díjat kaptak:

Prof. Dr. habil. Borbély Attila – Debreceni Egyetem

Nád János – Nemzeti Közszolgálati Egyetem

Dr. Salgó András 1951 – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

Széles-Kovács Gyula 1954 – Eszterházy Károly Egyetem

MEFS Csik Ferenc Ezüstplakettje az Egyetemi – Főiskolai Sportért Díjat kaptak:

Auer Károly – Széchenyi István Egyetem

Bánkyné Perjés Beatrix – Pécsit Tudományegyem

Bíróné Dr. Ilics Katalin – Eötvös Loránd Tudományegyetem Szombathelyik Egyetemi Kampusz

Prof. Dr. Bognár József – Eszterházy Károly Egyetem

Csépe Bálintné – Edutus Egyetem

Dr. Horváth Ákos – Eötvös Loránd Tudományegyetem

Tóth Ottó – Budapesti Gazdasági Egyetem

MEFS Elek Ilona Emlékérem az Egyetemi – Főiskolai Sport Támogatáséért díjat kapott:

Varga Attila – Eszterházy Károly Egyetem 

Gedényi Mihály Elnöki Elismerő Oklevél az Egyetemi Sport Szervezéséért Díjat kaptak:

Budaházi Judit – Széchenyi István Egyetem

Halmos Zoárd – Pécsi Tudományegyetem 

Simó Szabolcs – ELTE-BEAC

Szirmai Zsuzsa – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

Fiatal Sportszakemberek Németh Angéla Magyar Egyetemi Sportért Érdemérme Díjat kaptak:

Barka Nikoletta – Budapesti Gazdasági Egyetem

Huszár Viktor – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

Takács Réka – ELTE-BEAC

Nagy Máté – Testnevelési Egyetem

Magyar Egyetemi – Főiskolai Halassy Olivér Hallgatói Díjat kaptak:

Fenyves Balázs – Eszterházy Károly Egyetem 

Müller Zsófia Zita – Pécsi Tudományegyetem

Sas Gábor – Testnevelési Egyetem

Varga András – Pécsi Tudományegyetem

További díjazottak, akik később veszik át a díjat:

MEFS Csik Ferenc Ezüstplakettje az Egyetemi – Főiskolai Sportért Díj:

Prof. Dr. Bognár József – Eszterházy Károly Egyetem

Gyurta Dániel

Dr. Szatmári Zoltán – Szegedi Tudományegyetem

MEFS Hajós Alfréd Aranyplakettje:

Prof. Dr. Merkely Béla – Semmelweis Egyetem

0 Tovább

Ázsiai egyetemisták vitték el a trófeát az I. FISU 2020 eSport Challenge FIFA20 versenyén

Ázsiai egyetemisták győzelemével zárult a FISU (Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség) által szervezett verseny. A FIFA20 játékban csapott össze 5 kontinens 25 országának 44 egyetemista játékosa, a férfiak versenyében hazánkat Borkai Ádám (Széchenyi István Egyetem) és Vári Henrik (Edutus Egyetem) képviselték.

A férfiaknál 32 fővel indultak meg a küzdelmek 8 egyenlő létszámú csoportra osztva, kilenc európai, hat amerikai, tizenegy ázsiai, három afrikai és három ausztráliai és óceániai játékos részvételével

Borkai Ádám a „G”, Vári Henrik a „D” csoportba kerültek, ahol remek teljesítménnyel kezdtek, így a verseny harmadik játéknapján már továbbjutást ünnepelhettek, ráadásul egyedül képviselték az európai kontinenst a playoffban. Az egyenes kieséses szakaszban azonban fordult a szerencséjük, így sajnos a legjobb 16 csapat között búcsúztak. Borkai a perui Suareztől kapott ki 5-2-re, míg Váritól a technikai ördöge vette el a lehetőséget, hogy bizonyítson az uruguayi Diego Guerra ellen. 

 

A végső sorrend az alábbiak szerint alakult a férfiak mezőnyében:

1. hely: AL DHUHLI, Amran - Modern College of Business and Science (Omán)

2. hely: MOHAFEZATKAR SERESHKEH, Masih- Islamic Azad University of Gazvin (Irán)

3. hely: HENRIQUES-GOMES, Dillon- Swinburne University of Technology (Ausztrália)

9. hely: Vári - Edutus Egyetem (Magyarország), Borkai - Széchenyi István Egyetem (Magyarország)

 

0 Tovább

Moon Bike – Tekerjünk együtt a Holdig!

Közösség, mozgás, egészség, környezettudatosság! Többek között ezek a jelszavai a Pécsi Tudományegyetem által elindított kezdeményezésnek. A Moon Bike lényege, hogy 80 nap alatt el kell jutni a holdra, azaz, a mozgalomhoz csatlakozóknak 384 400 kilométert kell teljesítenie – tudósít a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS).

 A MEFS rendszerint olyan akció mellett teszi le a voksát, amely az egészséges életmódra ösztönző, nemzetközi kihívást indít a társadalom minden tagja számára. Ilyen a Moon Bike is, és ilyen volt az 5vös5km futóverseny is, amely sikeres nemzetközi mozgalommá nőtte ki magát júniusban.

A Moon Bike-ot a Pécsi Tudományegyetem indította el. Az akcióban dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár is részt vett, aki egyébként az 5vös5-öt is teljesítette. A Moon Bike védnöke gyerekeivel együtt kerekezett a Balatonnál. „Örömmel vállaltam a Pécsi Tudományegyetem kihívásának védnökségét, hiszen családom életét áthatja a sport, a mozgás szeretete. A virtuális közösségformáló kezdeményezés célja, hogy együtt, közösen kerékpározzunk 384 400 km-t, és ezzel is tegyünk az egészséges életmódért.” – nyilatkozta az államtitkár asszony.

További részletek: https://www.facebook.com/internationalspringbike/

0 Tovább

Két magyar hallgató a 32-es mezőnyben

Vári Henrik és Borkai Ádám az I. FISU FIFA20 eSport Challenge-n

Július 6-16. között rendezi meg a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) az első alkalommal életre hívott FISU FIFA20 eSport Challenge-t, melyen két magyar egyetemi hallgató is képviselheti hazánkat.

A tíz akciódús nap alatt 25 ország, 37 egyeteméről, 32 férfi és 12 női játékos küzd meg a FISU FIFA20 eSport Challenge trófeájáért a FIFA20 virtuális pályáin.

Magyarországot a férfiak mezőnyében Vári Henrik az EDUTUS Egyetem (EDUTUS) hallgatója és Borkai Ádám a Széchenyi István Egyetem (SZE) hallgatója képviseli.

A FISU csütörtök kora délután online élő adásban megtartott sorsolásán a magyar hallgatókat a „C” és „D” csoportba sorsolták.

Vári Henrik (EDUTUS) a „D” csoportba került Mahmoud Mohamed (Egyiptom - October 6 University), Raj Ullash (India - SRM University) és Liang Zhanbo (Kína - Shanghai Jiao Tong University) mellé.

„Nagyon várom a versenyt. Nemzetközi versenyen még nem vettem részt ezért kicsit izgulok is, hiszen hazámat képviselem másodmagammal. Biztos, hogy vannak nagyon erős játékosok, erősebb csapatokkal, így elsődleges célom a továbbjutás a csoportból és utána minél tovább menni.” – nyilatkozta Vári Henrik.

Vári Henrik (EDUTUS) legjobb eredményei: Hungarian Pro Clubs League (HPCL) Magyar Kupa 2. hely (MTK Budapest FIFA Pro Clubs), HÖOK Egyetemi FIFA 20 Bajnokság 1. hely. Vári 2017-ben került az MTK-hoz, ahol három évig a Pro Clubs (11v11) csapatot erősítette. Ebben az átigazolási szezonban azonban búcsúzik a kék-fehérektől és egy másik csapatban folytatja tovább esportolói karrierjét, de hogy hol, az még titok.

Borkai Ádám (SZE) pedig a „G” csoportba került Mat Shairi Mohammad Firdaus (Új-Zéland - University of Canterbury), Sonday Mohammed Abbas (Dél-afrikai Köztársaság - University of Stellenbosch), Henriques-Gomes, Dillon (Ausztrália - Swinburne University of Technology) közé.

„Nagyon nagy megtiszteltetésként éltem meg, hogy a verseny előtti utolsó nap engem is beválogattak, és Henriekkel együtt képviselhetem hazámat az egyetemi FIFA20 eSport Challenge-n. Ez számomra nagyon nagy dolog, hogy bejutottam egy nemzetközi versenybe. Élőben követtem végig a sorsolást is. 17 évig fociztam, legtöbb felnőtt meccsemet Győrben NB3-ban játszottam, de bemutatkoztam NB2-es és NB1-es mérkőzésen is. A hazai versenyeken Xbox konzolon indulok, de nem fog gondot okozni a PS-re való átállás, mert sokáig azon is játszottam. Célom, hogy minél tovább menjek, mert lételemem a győzelem. Szeretnék dobogós helyezést elérni, de az egyenes kieséses szakaszban bármi megtörténhet.” – nyilatkozta a sorsolás után Borkai Ádám.

Borkai Ádám (SZE) legjobb eredménye: FIFA 20 Weekend League: 1x27 győzelem, 5x26 győzelem, Hunesz Masters Döntő (jelenleg is futó bajnokság) TOP16 résztvevő (Xbox).

 

A FISU FIFA20 eSport Challenge mérkőzéseinek időpontjai:

 

Július 6.-8.      Csoportmérkőzések

Július 9.          Legjobb 16 (1. nap)

Július 13.        Legjobb 16 (2. nap)

Július 14.        Negyeddöntők

Július 15.        Elődöntő

Július 16.        Bronzmérkőzés és Döntő

 

A csoportmérkőzések július 6-8. között zajlanak, ahol a játékosok minden csoportellenfelükkel egyszer kerülnek szembe. A győzelem 3 pontot ér, döntetlen esetén a csapatok 1-1 ponton osztoznak, a vereségért viszont nem jár pont. Minden csoportból a legjobb két játékos jut tovább a legjobb 16 közé, ahol egyenes kieséses rendszerben folytatódnak a küzdelmek.

 

A mérkőzéseket az alábbi platformokon lehet követni:

@egyetemisport FB csatorna: https://www.facebook.com/egyetemisport/

FISU FB: https://www.facebook.com/FISU/

FISU Youtube: https://www.youtube.com/c/FISUTV

FISU TV: https://fisu.vhx.tv/browse

FISU Twitch: https://www.twitch.tv/fisutv

0 Tovább

sportbanyaszat

blogavatar

Sokkal több érték, és érdekes sztori van a sportban, mint ami elsőre látszik. Isten hozott a 2-es tárnában!

Kedvencek

NemOlimpiaiSportok NemOlimpiaiSportok

Ezen az oldalon a nem olimpiai sportágak híreit olvashatják. Ha infót szeret...

Közösségben az Egészségért Közösségben az Egészségért

Egy jó közösségben minden egyszerűbb, a sport és céljaid elérése egyar...

Feedek

Feedek

Archívum