Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Magyar sportdiplomáciai siker pétanque-ban

Komoly sportdiplomáciai sikert értek el a magyar pétanque-osok, mivel az Európai Pétanque Szövetség, a CEP alelnökének választották Novák Barnabást. A hazai szervezet alelnöki tisztségét is betöltő sportvezető elmondta: elsődleges célja, hogy a 11 tagú elnökség egyetlen közép-kelet-európai tagjaként segítsen fellendíteni a sportágat a régióban, és elérni, hogy minél több igazolt játékos legyen.

Novák Barnabás 2018 előtt közel tíz évig töltötte be a Magyar Pétanque Szövetség elnöki tisztét, négy éve ugyanakkor már Luxemburgban él és dolgozik. Érdekesség, hogy az európai szervezet székhelye is Luxemburgban van bejegyezve, így a magyar alelnök fontos feladatai közé tartozik az ottani felettes szervvel való kapcsolattartás. Emellett a jogi vonatkozások, illetve a különböző szabályzatok karbantartása hárul rá, de szeretne tenni a hazánk és a környező országok pétanque-jának fejlődéséért is.

„1990-ben alakult meg az Európai Pétanque Szövetség, az elnökség pedig körülbelül tizenöt éve tizenegy főből áll. Ebből én vagyok a két alelnök egyike, és egyben az egyetlen, aki Kelet-Európát képviseli. Bár az elnökségi tagok elsősorban a CEP érdekében járnak el, azért számomra az is fő cél, hogy régiónkban fellendüljön a sportág, és ezzel összefüggésben, hogy minél több igazolt játékos legyen” – nyilatkozta a Novák Barnabás.

Az újdonsült alelnök elmondta: Franciaországban és annak egykori gyarmatain roppant népszerű ez a sport és Nyugat-Európában is sokan játsszák. Gyakorlatilag mindenki ismeri a strandokról és a parkokból, a mi térségünkben mégis kevesebben űzik.

„Pedig a mi régiónknak is létezik egy közös versenye, a hat állomásból álló Centrope Cup. Ezt hat közép- és kelet-európai ország szervezi, úgy, hogy évente mindegyik lebonyolít egy-egy versenyt. Ezen a sorozaton általában száz-kétszáz csapat indul el, de ezt a létszámot szerintem bőven lehetne és kellene is növelni.”

Novák Barnabás elmondása szerint pétanque-ban Magyarország az európai nemzeteket tekintve nagyjából a középmezőny elején található. A pétanque a feltörekvő sportágak közé tartozik, szerepel a Világjátékok programján, de tavaly már az is szóba került, hogy megmutathatja magát a – szinte kizárólag olimpiai sportágakat felvonultató – minszki Európa Játékokon.

0 Tovább

Pétanque OB és bemutató a Vérmezőn

Bár a pétanque játékot legtöbben a francia filmekből ismerhetik, Magyarországon is létezik egy kis létszámú, aktív közösség, akik mindent megtesznek az elsőre talán kissé különösnek tűnő, de annál szórakoztatóbb sportág népszerűsítéséért. Május 11-én a budapesti Vérmező parkban rendezik meg a Magyar Pétanque Szövetség 2019. évi Egyéni Országos Bajnokságát, ahol a magyar pétanque-élet színe-java képviselteti magát – tudatta a rendező Budapest Pétanque Sportegyesület.

 

“Mindenkinek csak ajánlani tudom, mert nagyon sokat ad és nem túl eszközigényes sport” – mondta sportágáról Stier Edit, női válogatott játékos.

Ma még viszonylag kevesen hódolnak ennek a sportnak Magyarországon, azonban május 11-én annak is érdemes ellátogatnia az eseményre, aki még sosem hallott erről a szórakoztató, francia eredetű golyós játékról, hiszen nézőként is könnyedén elsajátíthatóak a különböző taktikai fortélyok. A szervezők segítségével bárki megtanulhatja a játék alapjait. Az érdeklődők a Vérmező park Szitakötő játszótér felőli részén tehetik próbára ügyességüket 11 óra és 18 óra között.

A pétanque jó alkalmat ad egy kis beszélgetésre, új barátságok kialakítására is. Az esemény szervezőinek célja, hogy a párizsi parkokhoz hasonlóan Budapesten is megjelenjenek a játszó, beszélgető emberek. Ráadásul a pétanque egyik szépsége, hogy viszonylag rugalmas körülmények között játszható.

A Budapest Pétanque SE rendszeresen tart edzéseket, melyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.  A pétanque segít a csapatmunka fejlesztésében, alacsony eszközigénye miatt pedig akár iskolák, vagy akár fogyatékkal élők számára is tökéletes választás lehet. Ráadásul ebben a sportban bármilyen korosztály tagjai örömüket lelhetik, akár hobbiként, akár versenysportként űzik. Az alapjai már néhány parti után könnyedén elsajátíthatók, egyénileg és 2-3 fős csapatban is játszható.

A pétanque-hoz hasonló golyójátékok eredete a középkorig nyúlik vissza, már akkor rendkívül népszerűnek számítottak a katonák között. A legendák szerint az egészséges és sebesült francia katonák eleinte ágyúgolyókkal játszottak a csaták közti szünetben, a táborban, hogy így üssék el az időt. Az első, maihoz hasonló pétanque versenyt 1910-ben rendezték, ekkora már kialakultak a játék szabályai. Nagy előnye, hogy csak néhány fémgolyóra, egy kis célgolyóra és egy 12-15 méter hosszú, 3-4 méter széles sík, aprókavicsos területre van szükség hozzá. A játék neve azt jelenti franciául, hogy mozdulatlan lábak (pieds tanqués). Lényege, hogy a játékosok a fém pétanque golyókat a lehető legközelebb dobják a fából készült színes kis célgolyóhoz, az „öcsihez”. Ez közelítéssel vagy az ellenfél golyójának kilövésével érhető el.

0 Tovább

sportbanyaszat

blogavatar

Sokkal több érték, és érdekes sztori van a sportban, mint ami elsőre látszik. Isten hozott a 2-es tárnában!

Kedvencek

NemOlimpiaiSportok NemOlimpiaiSportok

Ezen az oldalon a nem olimpiai sportágak híreit olvashatják. Ha infót szeret...

Közösségben az Egészségért Közösségben az Egészségért

Egy jó közösségben minden egyszerűbb, a sport és céljaid elérése egyar...

Feedek

Feedek

Archívum