A kick-box világbajnokságok történetének legjobb magyar szereplését hozta a budapesti: hazánk a második helyen végzett az éremtáblázaton. A Magyar Kick-box Szakszövetség elnöke, Galambos Péter szerint maga a verseny is minden idők legjobb vb-je volt.

 

A szövetségi elnök emlékeztetett rá, hogy Budapest dupla vb-t rendezett, korábban ugyanis nem fordult elő, hogy egy helyen és időben találkozzanak a sportág valamennyi szakágának legjobbjai.

„Kettős célunk volt a rendezéssel” – közölte Galambos Péter. – „Az egyik, hogy versenyzőink a hazai környezettől pluszt kapva jól szerepeljenek. Úgy érzem, ezt maximálisan teljesítettük. És talán sikerült a csarnokba kilátogatókat is örömérzetben részesíteni, miközben a sportolóink támogatást kaptak tőlük. A másik célunk a színvonalas rendezés volt. Erről csak annyit, hogy a világszövetség vezetősége és a tagállamok elnökei szerint a budapesti volt minden idők legjobb világbajnoksága.”

A sportvezető bevallotta, hogy előzetesen voltak félelmei az eredmények miatt.

„Két világklasszisunk, Mórádi Zsolt és Jároszkievicz Krisztián teljes emberként benne volt a szervezésben is, és aggódtam, hogy ez nehogy a versenyzés kárára váljon. De az előkészületekben részt vállaló edzőket is idesorolhatom, nem tudtam, mennyire tudnak majd odafigyelni a csapattal való munkára. És az is kérdőjel volt, hogy nem vállalják-e túl magukat azok, akik a dupla rendezésből fakadóan több szakágban elindulnak. Főleg Veres Roland volt ilyen, ám ő olyan fizikai és mentális állapotban volt, hogy nem tudták megállítani, míg két női versenyzőnk, Miskolczi Anett és Busa Gabriella duplázni tudott. Az eredmények azt jelzik, hogy jól mérték fel a teljesítőképességüket, és én voltam túl óvatos.”

A végeredmény minden idők legjobb magyar szereplése – büszkélkedett Galambos Péter.

„Még akkor is igaz ez, ha összeadjuk az eddig külön rendezett világbajnokságok eredményeit. Kiemelném, hogy a ringben volt hat érmünk, köztük egy arany, és minden küzdelmi szakágban volt dobogósunk. Hogy mi lehetett a sikerek titka? Hatalmas motiváció volt a hazai világverseny, mindenkiben volt egy olyan bizonyítási vágy, hogy mikor mutassa meg, mit tud, ha nem most. Emellett megemlítem, hogy soha nem volt ilyen egységes a válogatott. A szakágak persze korábban amiatt sem készültek együtt, mert külön volt az Eb-jük, vb-jük. Ezúttal viszont közös edzőtáborokat tartottunk, amelyek pozitív hatásával én is csak most szembesültem.”

Az MKBSZ első embere megerősítette Sárfalvi Péter sportért felelős helyettes államtitkár szavait, aki a vb-t lezáró gálán hazánkat kick-box nagyhatalomnak aposztrofálta.

„Ez így van, és nagyhatalmi helyzetünket most tovább erősítettük. Ugyan nem tudunk versenyezni az oroszokkal, akik óriási merítésből dolgoznak és komoly állami támogatást élveznek, de egyes szakágakban képesek vagyunk még őket is megelőzni. Budapesten a kick-lightban és pointfightingban is Magyarország lett az első, az éremtáblázaton pedig Oroszország mögött a második helyen végeztünk. De nemcsak azért vállaltuk el a rendezést, mert a brazilok visszalépése után a WAKO nehéz helyzetbe került, hanem, mert egy ország egy sportágban akkor lesz igazán nagy, ha az eredményeken túl le tud bonyolítani egy ilyen versenyt is. Mi pedig ez után a vb után megkerülhetetlen tényező lettünk a sportágban.”

Hosszútávon szeretnék kihasználni a vb sikereinek jótékony hatásait – mondta Galambos Péter.

„Remélem, hogy a világbajnokság itthon is ad egy löketet a sportágnak, és többen hozzák majd le a gyermeküket kick-boxolni. Ha pedig oda tudunk figyelni arra, hogy jó edzőket képezzünk és prosperáló kick-box klubokat alakítsunk ki, akkor mindennek hosszú távú haszna lesz.”

Az elnök kijelentette: további világversenyeket terveznek hazánkba hozni. Szeretnék megrendezni a 2019-es junior és kadet Európa-bajnokságot, 2020-ban pedig ugyanezen korosztályok vb-jét.